Hürrem Sultan Bale Sahnesinde

6 Mart 2024 Yazar:  

Kategori: Duyurular, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

Mart ayında sahneleyeceği ‘Hurrem Sultan’ balesiyle Osmanlı’nın derin ve hazin öyküsünü ’nın 10. ölüm yıldönümü anısına seyirciyle buluşturuyor.

İlk defa 1977’de Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından sergilenen Hurrem Sultan balesi, 35 yıl aradan sonra Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci’nin sahnelemesi ile İstanbul seyircisinin karşısına çıkıyor.

’ın Hurrem Sultan’a duyduğu aşkı konu alan , öz oğullarını iktidara getirmek isteyen Hurrem’in, yanlış bir kararla kendi oğlunu öldürtmesine yol açtığı Süleyman ile olan hikayesini dramatik bir şekilde gözler önüne seriyor.

İlk sahnelendiği zaman – kendi deyişiyle – tarihin tozundan, pasından arıtarak yalın ve duygusal bir anlatımla eseri sahneye koyan Oytun Turfanda Türkiye’de bale sanatının duayenlerinden sayılıyor. 10. ölüm yıldönümü nedeniyle kendisine saygı duruşu niteliğinde sahnelenecek olan Hurrem Sultan balesindeki folklorik öğeler, dönemin ruhunun yansıtılmasını sağlıyor.

Koreograf Oytun Turfanda’nın yansıtmak istediği duygusal atmosferi göz önünde bulunduran dönemin büyük Türk bestecilerinden Nevit Kodallı, son derece ender bir yaklaşımı da ortaya koyarak besteci-koreograf dayanışmasının en değerli örneklerinden birine imza atmıştır.

Eserin tarihsel kostümlerinin kumaşları Vakko Home tarafından hazırlanırken kostüm tasarımı Serdar Başbuğ’a ait. Osmanlı’nın tarihsel dokusunu yansıtacak dekorlar ise  Efter Tunç imzası taşıyor.  

Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin Devlet Opera ve Balesi sahnelerinden sonra tekrar 17 Mart’ta Kadıköy Süreyya Operası’nda prömiyeri gerçekleşecek olan temsil öncesinde Kadıköy Süreyya Sahnesi Fuayesi’nde Oytun Turfanda ile ilgili bir fotoğraf sergisi de düzenlenecek.

Tarihin tozlu satır aralarından lirik bale adımlarına dönüşen bu büyüleyici baleyi 17, 22, 23, 30 ve 31 Mart tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

Bilet satış için : 0 216 346 15 31 – 120/121  www.dobgm.gov.tr

* Eserin koreografı Oytun Turfanda’nın özel isteği üzerine ‘Hurrem’, ‘ü’ yerine ‘u’ ile yazılmaktadır.

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!