İtalyan Bariton Licinio Montefusco Hayatını Kaybetti

6 Şubat 2012 Yazar:  
Kategori: Dünya Müziği, Duyurular, Müzik, Sanat

TÜRK OPERASININ BÜYÜK EĞİTMENİ ÜNLÜ BARİTON LİCİNİO MONTEFUSCO VEFAT ETTİ…

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Türkiye’de birçok değerli sesi yetiştiren ünlü İtalyan Bariton Licinio Montefusco’yu 75 yaşında kaybetti.

1962’de İstanbul Şehir Operası tarafından sahnelenen Rigoletto operasına Milano’dan getirilen ilk solist sanatçı olma ünvanını taşıyan ve uzun yıllar Türkiye’de birçok opera sanatçısının eğitimini üstlenen, onları yurt içinde ve yurtdışında büyük başarılara hazırlayan şan pedagogu, öğrencilerinin deyimiyle ‘Meastro’ Licinio Montefusco 75 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1936 yılında Milano’da doğan Montefusco eğitimini Civica Okulu’nda ünlü mezzo soprano Rhea Toniolo’nun eğitmenliğinde tamamladı. 1960 yılında gerçekleşen Vercelli Yarışması’nda kazandığı altın madalyadan sonra bütün dünyanın dikkatini çeken Montefusco, Torino Operası’nda sahnelenen Maria Callas’ın rejisinde Giuseppe di Stefano’nun yanı sıra, Birgit Nilsson, Renato Scotto, Carlo Bergonzi ve Mario del Monaco gibi dünyaca ünlü opera yıldızlarıyla aynı sahneyi paylaştı. Tullio Serafin, Gianandrea Gavazzeni, Lorin Maazel, Riccardo Muti, Eliahu İnbal ve Daniel Barenboim gibi dünyanın önde gelen orkestra şefleriyle de çalışan bariton, 1962 yılında ilk kez Şehir Operası’nda sahnelenecek olan Rigoletto Operası’ndan aldığı davet üzerine İstanbul’a geldi. Sadece 8 temsillik anlaşması yapmasına rağmen, 30’a yakın temsilde görev alan Montefusco,1964’te Evin Ilgar ile evlendikten sonra hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli yerlerinde solist olarak sahneye çıkmaya devam etti. Palyaço, Yevgeni Onyegin, La Traviata gibi oyunlarda İstanbul Şehir Operası’nda oynadıktan sonra, Aydın Gün’ün daveti üzerine Ankara Opera’sına gitti ve burada da birçok operada sahne aldı.

Sahne kariyerinin ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde şan pedagogluğuna getirilen ve görevi süresince birçok opera sanatçısı yetiştiren Montefusco, birden fazla kuşağın opera alanında önemli başarılara imza atmasına büyük katkı sağladı.

Eğitmenliğinin yanı sıra kurduğu sıcak ilişkilerle de öğrencilerinin gönlünde ayrı bir yere sahip olan Licinio Montefusco, yarın (7 Şubat Salı günü) saat 11:00’de Pangaltı’da bulunan Latin Katolik Şapeli’nde yapılacak törenin ardından Türk operasının parlak seslerinde yaşamak üzere defnedilecek.

Enter Google AdSense Code Here

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!