Okay Temiz’den 9. Ritmin Günü Konseri

Okay Temiz, dünyaca tanınan büyük ritim ustalarını, 10 Şubat Perşembe, saat 20:00’de, Cemal Reşit Rey Salonunda, İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor…

Okay Temiz (perküsyon), Giovanni Hidalgo (conga), Yamar Thiam (Talking Drum), (zurna), Şenova Ülker (trompet), Çağdaş Oruç (T. Saksofon), (piyano), Ebru Ayarcı (Djembe), (Djembe) ve 80 kişilik “Okay Temiz Ritim Atölyesi” ve birçok usta müzisyen aynı sahnede…

2002 yılından itibaren her yıl usta müzisyen Okay Temiz’in doğum gününde, gerçekleşen “Ritmin Günü” konseri, bu yıl dokuzuncu yılını dünyaca tanınmış ritim ustalarıyla kutluyor. 10 Şubat Perşembe, saat 20:00’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla Cemal Reşit Rey Salonun’da yapılacak konserin biletleri Biletix’den satılmakta.

Her yıl geleneksel olarak yapılan “Ritmin Günü” konseri, dünyanın usta ritimcilerini ve farklı müzik çevrelerini bir araya getirerek dünya ritimlerinin buluştuğu coşkulu bir müzik şöleni ve ritim festivaline dönüştürmekte.

Yurtdışında uzun yıllar yaşayarak sayısız ve albüme imza atan ve ardından 1998’de Türkiye’ye dönen Uluslararası müzik yıldızlarımızın başında gelen vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz; Hindistan’dan Senegal’e, İngiltere’den Küba’ya ve de Türkiye’ye dünyaca ünlü virtüöz sanatçıların katılımıyla dünya ritimlerini İstanbul’da buluşturmaya devam ediyor. Farklı kültürlerin ve ritimlerin buluştuğu bu etkinlik ve workshoplar ile sanatın evrensel değerlerini müziğin birleştirici gücüyle buluşturarak bugüne kadar dünya çapında birçok önemli yıldızı ülkemizde konuk eden konserler çok renkli görüntülere ve performanslara sahne olmakta. Bugüne kadar dünyaca ünlü birçok değerli müzisyen ve grubu, ritme meraklı müzikseverleri buluşturan etkinlik, dünyada ritmin babaları olarak nitelendirilen çok değerli usta müzisyenleri İstanbullu müzikseverler ile buluşturdu.

9. “Ritmin Günü” konserinde Okay Temiz’in (Perküsyon) yanısıra, Porto Riko asıllı dünyaca ünlü virtüöz müzisyen Giovanni Hidalgo yeralıyor. 1963′de doğan Latin ve Caz müziği çevrelerinin gelmiş geçmiş en iyi conga çalan müzisyeni olarak nitelendiren Giovanni Hidalgo, albüm kayıtları ve konserleriyle çok iz bırakmış değerli bir usta. Birlikte çalıştığı ve etkilediği çok sayıda değerli müzisyen var. (Alex Acuña, Armando Peraza, Airto Moreira, Tito Puente, Eddie Palmieri, Rebeca Mauleón, Brian Lynch, Arturo Sandoval, Paquito d’ Rivera, Dizzy Gillespie, Kip Hanraha, Horacio Hernandez, Ignacio Berroa, Hilton Ruiz ve başka birçok müzisyen ile çalıştı…) Arakadaşı Patato Valdes ve Candido ile kurduğu grubu Konga Kralları ile sayısız konserler gerçekleştirmiş olan müzisyen, Boston’da Berklee Muzik Okulunda 1996 yılına kadar profesör olarak eğitmenlik yapmıştır. Yeraldığı albümler ile ve de en iyi Latin müzisyen dalında birçok defa Grammy ödülü kazanmıştır.

Ayrıca konserde Senegal’den Konuşan Davul ustası Yamar Thiam, (Zurna), Şenova Ülker (trompet), Çağdaş Oruç (T. Saksofon), (piyano), Ebru Ayarcı (Djembe), (Djembe), ve 80 kişilik Okay Temiz Ritim Atölyesi öğrencisi sahne alacaklar.

Farklı kültürler, farklı yaşamlar ortak bir dilde, ortak bir şölende, RİTİM’de buluşacak. Dünyanın her yerinden gelen müziğin ritimleri ile jazz tınılarının buluşması, ustaların ilginç sahne şovlarıyla seyircilere unutulmaz anlar yaşatacak. Dünyada ilk kez Okay Temiz’in önderliğinde İstanbul’da aynı sahnede yer alacak ritim üstadlarını izlemek ve kış mevsiminin getirdiği rehaveti atıp enerji toplamak isteyen İstanbul’lular için kaçırılmaz bir etkinlik fırsatı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün katkılarıyla 10 Şubat Perşembe, saat 20.00’de Cemal Reşit Rey’de, Okay Temiz’in liderliğinde ritim şöleninde görüşmek üzere…..

Organizasyon: SU + PR İletişim ( Şule Uslutekin: 0212-240 2024, 0532-506 0193)
Biletler Biletix’ten ve CRR’den temin edinilebilir. Biletix 0216 - 556 9800
Mekanı: Cemal Reşit Rey Salonu : 0212- 232 9830

www.okaytemiz.com, www.ritimatolyesi.com

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType