Okumak Bir Sanattır!

4. Dünya Kitapları Haftası Etkinlikleri,  19-20 Kasım 2024 günlerinde CarrefourSa Bahçe Park Alışveriş Merkezi’nde “Okumak Bir Sanattır!” diyecek…

ECE TÜRKİYE – GA ÇOCUK organizasyonuyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve her geçen yıl büyüyen Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinlikleri, 19-20 Kasım günlerinde tüm çocuklara tam bir kitap ve sanat şöleni yaşatacak.

Okuma alışkanlığını küçük yaşlarda kazandırmak, aileleri bu yönde bilinçlendirmek, çok sayıda ve değişik türden yayına tek alandan ulaşımı sağlamak, çocuklarla yazarları bir araya getirmek, sanatsal yaratıma teşvik ederek çocukların dünyaya estetik bir gözle bakmalarını sağlamak amaçlarıyla geliştirilen 4. Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinlikleri, birbirinden renkli sanat atölyelerinden oluşuyor. Uzman eğitmenler eşliğiyle ve çok değerli konuklarıyla titizlikle hazırlanan etkinlikler, söz konusu günlerde 13.00 – 19.00 saatleri arasında sürdürülecek.

Projenin en önemli yönü ise geçtiğimiz yıllarda da yürütülen ve çok sayıda kitap bağışıyla neticelendirilen kitap bağış kampanyası olacak. Türkiye’nin ücra noktalarındaki kütüphaneler ile okullara destek olmak ve kitaba ulaşamayan çocukları kitaplara ulaştırmak amacıyla yürütülen kampanya ile proje, geçtiğimiz 3 yıl boyunca yaklaşık hedefine ulaştı. 2024 yılını daha büyük hedeflerle kapatmayı amaçlayan 4. Dünya Çocuk Kitapları Etkinlikleri Kitap Bağış Kampanyasına destek, 20 Kasım akşamına kadar sürecek.  Bağışlanan eski veya yeni kitaplarla yardıma muhtaç çocuklar sevindirilirken, sosyal sorumluluklarımız da gündeme getirilecek.

Etkinlikler, 19 Kasım 2024 saat 13.00 ’da “ Nedir?” temalı Poster Bildiri çalışmasıyla başlayacak. Yaratıcı Drama ve Farkındalık Atölyesinin ardından Kitap Kapağı Tasarımı yapılacak. Türkiye’nin önde gelen çocuk edebiyatı yazarı Bilgin Adalı “Argos Denizcileri” adlı kitabını ve ardından dünyaca ünlü yazar Roger Norman  “Ağaç Zamanı” adlı kitabını çocuklar için imzalayacak. Sedat Demir Edebiyat Atölyesinde “Sözcük Sanatları” hakkında minikleri çeşitli uygulamalarla bilgilendirecekken, gün, Şahane bir Kukla Tiyatrosu ile sona erecek.

20 Kasım 2024 etkinlikleri ise Müzik Atölyesi ile açılacak. “Sihirli Mozart” kitabının yazarı, müzisyen ve akademisyen Göknil Genç çocuklarla imza saatinde buluşacak. Sonrasında Nuran Direk, Felsefe Atölyesi’nde katılımcılarla “Estetik ve Sanat Nedir?” konulu unutulmaz bir sohbet gerçekleştirilecek. 1992 yılından beri Türkiye Felsefe Kurumu Çocuklar İçin Felsefe Birimi Başkanı olarak görev yapan ve ülkemizde Felsefe Olimpiyatları’nı düzenleyen Nuran Direk sohbetin bitiminde “Filozof Çocuk” kitabını imzalayacak. Bu renkli saatler Üç boyutlu Kitap Tasarımı ve Güzel Konuşma ve Yazma Teknikleriyle devam edecek. Finalde tüm çocuklar kitap bağışı yapılan bölgelerdeki arkadaşlarına mektup yazarak alandan postalayacaklar. Etkinlikler, Kartal Doğa Koleji Halk Oyunları Ekibi’nin muhteşem gösterisiyle sona erecek.

19-20 Kasım 2024 günlerinde CarrefourSa Bahçe Park ve GA Çocuk tarafından, Alışveriş Merkezinin birinci katında gerçekleştirilecek olan 4. Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinlikleri’ne,  UHU, UMIX, STABILO, UMUR COLLECTION,  D4D DİJİTAL MARKA ÇÖZÜMLERİ, CINEBONUS, MAC- MARS ATHLETIC, DELFİ DANIŞMANLIK destek oluyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Doğan Egmont Yayıncılık, Can Yayınları, Altın , Günışığı Kitaplığı, Artemis Yayınları, Beyaz Balina Yayınları, Tudem Yayınları, Lal Kitap, Saklambaç Yayınları, Uçanbalık Yayınları, Mavi Bulut Yayınları, Çizmeli Kedi Yayınları, Caretta Yayıncılık, Bulut Yayınları etkinliklerin sürdüğü iki gün boyunca alanda olacaklar. Çocuklar ve aileler çok sayıda değerli kitapla tanışma imkanı bulurken indirimli olarak kitap satın alabilecekler ve dilerlerse bağış yapabilecekler.

ECE TÜRKİYE - GA ÇOCUK işbirliğiyle düzenlenen bu büyük organizasyona katılım tamamen ücretsiz olacak. Tüm çocuklar ve aileler CARREFOURSA BAHÇE PARK ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NDEKİ etkinliklere davetlidir.

4. DÜNYA ÇOCUK KİTAPLARI HAFTASI ETKİNLİK PROGRAMI

19 KASIM CUMARTESİ

13.00 -14.00 Picasso Kolaj Tekniği ile Poster Bildiri / Okumak Nedir?

14.00 -15.00 Yaratıcı Drama ve Farkındalık Atölyesi / Söylenmemiş Harfler İdik

15.00 -16.00 Tasarım Atölyesi / Kitap Kapağı Tasarımı

16.00 -16.30 İmza Saati / Bilgin Adalı - Argos Denizcileri

16.30 -17.00  İmza Saati / Roger Norman - Ağaç Zamanı

17.00 -18.00 Edebiyat Atölyesi / Sedat Demir ile Sözcük Sanatları

18.00 -19.00 Kukla Tiyatrosu / Sözcükler Canlanıyor

20 KASIM PAZAR

13.00- 14.00 Müzik Atölyesi / Sesleri Okuyalım

14.00- 14.30 İmza Saati / Göknil Genç - Sihirli Mozart

14.30- 15.00 Felsefe Atölyesi / Estetik ve Sanat Nedir?

15.00 -15.30 İmza Saati / Nuran Direk – Filozof Çocuk

15.30- 16.30 Tasarım Atölyesi / Üç Boyutlu Kitap Tasarımı

16.30- 17.30 Güzel Konuşma ve Yazı Atölyesi / Güzel Konuşma ve Yazma Teknikleri

17.30- 18.30 Mektup Atölyesi / Kitap Bağışı Yapılan Bölgelerdeki Kardeş Okul Öğrencilerine Mektup Yazılacak ve Alandan Postalanacak

18.30- 19.00 KAPANIŞ GÖSTERİSİ / Kartal Doğa Koleji Halk Oyunları Ekibi

*(3-6 yaş arası için) Boyama atölyesi 2 gün boyunca açık kalacaktır.

CarrefourSa Bahçe Park Alışveriş Merkezi, Adnan Kahveci Bulvarı, E-5 Karayolu Yanı, No:227 - Bahçelievler, İstanbul - 0212 4412987 – 0555 985 50 10 - iletisim@gelisimatolyesi.com - www.dunyacocukkitaplarihaftasi.org

SanatLog Haber

sanatlog.com

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!