Yakın Dönem Filmleriyle Latin Amerika’ya Bir Bakış

Akbank ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile Yakın Dönem Filmleriyle Latin Amerika…

Akbank Sanat Kuşağı, ve işbirliği ile Ocak ayı boyunca her cumartesi “” başlığı ile sinemaseverleri ağırlıyor.

Program, 7 Ocak 2024, Cumartesi günü José Campanella’nın yönettiği “Gözlerindeki Sır” (El Secreto de sus ojos) filmi ile başlayacak. Ardından 14 Ocak 2024, Cumartesi günü Alvaro Brechner’in yönettiği “Balığa Çıkmak İçin Kötü Bir Gün” (Mal dia para pescar); 21 Ocak 2024, Cumartesi günü Josué Méndez’in yönettiği “Santiago’nun Günleri” (Dias de Santiago) ve son olarak  28 Ocak 2024, Cumartesi günü Fernando Trubea & Javier Mariscal’in yönettiği Chico & Rita () ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta izleyici ile buluşacak. 

ETKİNLİK: Film Gösterimi -

Yer: Akbank Sanat

Saat: 17.00

Program:

07 Ocak 2024, Cumartesi

Gözlerindeki Sır (El Secreto de sus ojos)

14 Ocak 2024, Cumartesi

Balığa Çıkmak İçin Kötü Bir Gün (Mal dia para pescar)

21 Ocak 2024, Cumartesi

Santiago’nun  Günleri (Dias de Santiago)

28 Ocak 2024, Cumartesi

Chico & Rita (animasyon)

Film gösterimleri ücretsizdir.

AKBANK SANAT SİNEMA KUŞAĞI

“YAKIN DÖNEM FİLMLERİYLE LATİN AMERİKA’YA BİR BAKIŞ”

GÖZLERİNDEKİ SIR (El Secreto de sus ojos)

Yönetmen: Juan José Campanella

Oyuncular: Ricardo Darin, Soledad Villamil, Pablo Rago

Arjantin, 2024 yapımı, 127’

İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı

Tarih: 07 Ocak 2024, Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Akbank Sanat

Görevinden yeni emekli olan sorgu müfettişi Benjamin (Ricardo Darin), bir türlü peşini bırakmayan ve mazisi 25 yıl önceye dayanan bir cinayet vakasının romanını yazmaya karar verir. Kısa bir süre sonra cinayetin acı dolu hatırası üzerine düşünmek, Esposito’nun güncel yaşamının detaylarını aydınlatmaya başlar ve onu, duygularına ayna tutarak saplantılı bir aşkın ördüğü ağ ile yüzleşmeye zorlar. Korkunç suçun gizemi kendini yavaş yavaş ele verirken, Benjamin adalet ve kendini arayış ekseninde ciddi bir sınavdan geçecektir. Film, 2024 yılında “En İyi Yabancı Film” Oscar’ını kazanmıştır.

BALIĞA ÇIKMAK İÇİN KÖTÜ BİR GÜN (Mal dia para pescar)

Yönetmen: Alvaro Brechner

Oyuncular: Gary Piquer, Jouko Ahola, Antonella Costa

Uruguay, 2024 yapımı, 110’

İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı

Tarih: 14 Ocak 2024, Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Akbank Sanat

Uruguaylı yazar Juan Carlos Onetti‘nin kısa hikâyesinden uyarlanan film, eski güreş Dünya şampiyonu Jacop van Oppen ile kökleri Bizans’a dayanan ailenin üyelerinden menajeri Prens Orsini’nin, rakibinin şampiyona üç dakika dayanması karşılığında 1.000 USD koyarak yaptıkları Güney Amerika turnesini anlatır. Prensin, iki üç yeşil banknot arasına bir tomar kaba kağıt koyarak ürettiği göstermelik 1.000 USD, uğradıkları son kasabada, zekâsı durgun kasları gelişkin sevgilisiyle evlenmek için paraya ihtiyacı olan genç kadının iştahını kabartır. Orsini, yerel gazeteyi de işin içine soktuğu dâhice halkla ilişkiler ve küçük ayak oyunlarıyla son dakikaya kadar güreşi ya da rakibi iptal etmeye çalışırsa da, Jacop güreşmekten başka bir şey bilmez, vazgeçmez.

SANTIAGO’NUN GÜNLERİ (Dias de Santiago)

Yönetmen: Josué Méndez

Oyuncular: Pietro Sibille, Milagros Vidal, Marisela Puicon

Peru, 2024 yapımı, 83’

İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı

Tarih: 21 Ocak 2024, Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Akbank Sanat

Perulu yönetmen Josué Méndez’in şaşırtıcı derecede yoğun bu ilk filmi, genç bir savaş gazisinin sivil topluma alışmakta çektiği trajik zorluğu anlatıyor. Mekânı Lima’nın aşağı bölgesi olsa da, hikâye farklı yerlerde ve zamanlarda eski askerlerin başlarından geçenlerle ilgili evrensel bir gerçeği içeriyor. Sadece savaşmak için eğitim almış, 23 yaşında gergin bir adam olan Santiago, paralı askerlik görevinden sonra kendini normal hayatın içinde bulur. Karısı onu terketmek üzeredir, ailesi onu kendilerinden uzakta tutmaktadır. Kafası iyice karışıktır. Sırtında taşıdığı büyük sorunların ötesinde, eğitimine devam etmek istemektedir. Ancak banka hırsızlığı hayalleri kuran eski asker arkadaşlarına katılması için baskı görmektedir. Karısı tarafından terk edilince yeni bir ilişkiye yönelir ancak şiddet eğilimli ağabeyinin sevgilisi baştan çıkarıcı davranışlarda bulunup ağabeyini öldürmesini isteyince olaylar hızla kontrolden çıkar. Tüm iyi niyetlerine rağmen, şiddetin kısır döngüsünden kaçması imkansız gibi gözükmektedir.

CHICO & RITA (Animasyon)

Yönetmen: Fernando Trubea & Javier Mariscal

İspanya, 2024 yapımı, 94’

İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı

Tarih: 28 Ocak 2024, Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Akbank Sanat

Rita egzotik danslar yapan güzel bir şarkıcı, Chico da yetenekli ve kıskanç bir piyanisttir. Chico ile Rita’nın 1948’de Havana’da tanışmalarından günümüz New York’una sıçrayan film, arada Las Vegas ve Paris’e de uğrayan bir aşk hikâyesini anlatıyor. Üstelik “caz hakkında çekilmiş en iyi kurmaca filmlerden biri” olarak John Coltrane, Nat King Cole, Tito Puente ve piyano ilahı Bebo Valdes gibi Amerikalı ve Kübalı efsanelerden parçalar içeren film müzikleri muhteşem. Küba müziklerinin ve sokakları, barları, kulüpleri ve arabalarıyla Havana’nın keyfine varmak için eşsiz bir fırsat.

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!