Pamuk İpliği

15 Mart 2012 Yazar:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

Ressam Funda Alkan Cumbul, 21 Mart - 14 Nisan 2012 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

Sanatçı sergiye adını veren Pamuk İpliği’ni şu şekilde açıklıyor. Kadın ve erkek, dünyaya farklı gözlerler bakar. Olumlu ve sevgi dolu ilişkiler yaratabilmek için bu temel gerçeği kabul etmek gerekir. İnsanların birbirinden farklı olduğunu kabul etmeyiz ve birbirimizi değiştirmeye çabalarız. Yaşamımızın içinde olan kişilerin, tıpkı gibi hissetmelerini, düşünmelerini, davranmalarını isteriz. Farklı tepkiler gösterdiklerinde onları hatalı bulur, düzeltmeye çalışırız. Biraz değiştirip, aynı fikri paylaşır ya da söylediklerimizi yaparlarsa onları sevebileceğimizi düşünürüz. Sevgi bu değildir. Bu tür sevgiler pamuk ipliğine bağlıdır. Sevgi koşulsuzdur. Sevgi istekte bulunmaz, yalnızca kabullenir ve değer verir. İnsanlar birbirinden farklı olduklarını kabul edince, gerçek sevgiyi bulmuş olurlar.

Sanatçı, 1956 yılında İzmir’de doğdu. Yüksek öğrenimini 1979 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik Ana Dalından mezun olarak tamamladı.

İzmir Özel Türk Koleji ve Obje Sanat Galerisinde resim öğretmenliği yaptı.

Kişisel sergilerinin yanında birçok karma sergiye de katıldı. Ayrıca İzmir Sanatçılarıyla Su Grubuna dahil olup yurtiçinde sergilere ve yurt dışında bienallere katıldı. Yardım amaçlı etkinliklerde bulundu.

Resimlerinde yaşamı gözden geçirmek adına, sevginin yaşarken geliştirilmesi gereken en önemli nitelik olduğunu vurgulayarak, duygularını fırçası ve boyaları ile ölümsüzleştirmeye çalışıyor.

Bütün resimlerini geçmişte yaşanmışlığı yaşatmak adına antikalaştırıyor. Halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!