İstanbul Modern Sinema, Ejderha Yılı’nı Çin Sinemasından 7 Filmle Kutluyor

İstanbul Modern , Ejderha Yılı’nı Çin sinemasından yedi filmle kutluyor…

Pekin Operası’ndan Konfüçyüs’e…

, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliğiyle ve 2024 Türkiye’de Çin Kültür Yılı kapsamında, Ejderha Yılı’nı Çin sinemasından yedi filmi bir araya getiren bir programla kutluyor. Romantik komedi, animasyon, Pekin Operası ve Çin kültürünün önemli isimlerinden Konfüçyüs gibi farklı öğeleri içeren filmler 22 – 29 Mart tarihleri arasında izlenebilecek. ’daki Çin Filmleri Haftası, 22 Mart Perşembe günü saat 19:00’da, nefes kesici gösterileriyle bütün dünyayı hayran bırakan Çin akrobasi topluluğu Çin Masalı’nın gösterisiyle açılacak.

 

Bu hafta kapsamında gösterimi yapılacak filmler arasında, Mei Hu’nun yönetmenliğini, Kaplan ve Ejderha filmiyle Oscar kazanan Peter Pau’nun ise görüntü yönetmenliğini üstlendiği,  “Konfüçyüs” olarak bilinen Çinli düşünür Kong Qiu’nun hayatını anlatan tarihi drama Konfüçyüs (2010) bulunuyor.

Peng Chen ve Peng Jiahuang kardeşlerin, genç bir yabancının Çin’in taşra geleneklerini modernleştirmesi temasını dile getiren ve gösterildiği birçok çocuk festivalinde ödül kazanan filmleri Okula Yürümek (2009) ve Mai Jia’nın kitabından uyarlanan, Tayvan’daki Altın At başta olmak üzere birçok festivalden ödülle dönen Kuo-Fu Chen’in casus filmi Mesajlar (2009) festival kapsamında gösterilecek ödüllü filmler arasında yer alıyor.

Li Ke’nin popüler romanından Jinglei Xu’nun yönetiminde sinemaya aktarılan ve ülkesinde büyük bir gişe hasılatı yapan romantik komedi Du Lala’nın Terfisi (2010) ve bencil bir okul öğrencisi olan Long’un hayatının, zaman tünelinden geçerek 3.500 yıl öncesindeki muhteşem Jinsha Krallığı’na yaptığı yolculukla nasıl değiştiğini anlatan, Daming Chen’in çok sevilen animasyonu Jinsha Rüyası (2010), izleyicilere Çin sinemasından güzel tatlar bırakacak filmler arasında.

Yönetmen Teddy Chan’in Çin’in ilk başbakanını Hong Kong ziyareti sırasında korumak için girişilen operasyonu anlatan aksiyon yüklü tarihi ve politik dramı Fedailer ve Suikastçiler (2009), Çin sinemasının ünlü yıldızlarını bir araya getiriyor.

Festivalde 1993’te Elveda Cariyem filmiyle 46. Cannes Uluslararası Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan ünlü yönetmen Chen Kaige’nin 2024 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Sonsuza Dek Büyülenmiş adlı filmi bulunuyor. Başrolünde Ziyi Zhang’ın yer aldığı, Pekin Operası’na dair film, yönetimiyle öne çıkıyor.

Konfüçyüs
Mei Hu, Çin, 2024, Renkli, 125´

“Konfüçyüs” olarak bilinen Çinli düşünür Kong Qiu ya da onursal ünvanı ile Zhong Ni, düşüşe geçen soylu bir ailenin çocuğu olarak doğar. Toplumdaki kaos için endişelenen Konfüçyüs fikirleriyle ülkeyi etkilemek ister. 51 yaşında Zhongdu Belediye Başkanı olarak atandıktan sonra herhangi bir başarı elde edemese de “Büyük Uyum” fikri üzerine vaazlar vererek eyaletten eyalete dolaşır. Bu tarihi dram, daha önce Kaplan ve Ejderha (Crouching Tiger, Hidden Dragon) filmiyle Oscar kazanan görüntü yönetmeni Peter Pau’nun imzasını taşıyor.

Okula Yürümek 
Jiahuang Peng, Çin, 2024, Renkli, 90´

Wawa, Çin Yun Nan’daki etnik azınlıktan bir ailenin yedi yaşındaki oğludur. Kız kardeşi Naxiang, okula gitmek için her gün çelik bir kablodan kayarak nehrin üzerinden karşıya geçmek zorundadır. Wawa kız kardeşinin okula gitmesini kıskanır. Bir gün tek başına nehri geçer ve hayranı olduğu okulu görür. Peng Chen ve Peng Jiahuang kardeşler, bu ilk filmlerinde genç bir yabancının Çin’in taşra geleneklerini modernleştirmesi temasını sade bir dille ele alıyorlar. Kırsal bölgede geçen bir trajediyi anlatan Okula Yürümek, dünyanın çeşitli çocuk filmleri festivallerinde gösterildi ve ödüller kazandı.

Mesajlar 
Kuo-fu Chen, Çin, 2024, Renkli, 118´

1940 baharında Çin Nasyonal Partisi’nin eski başkan yardımcısı Wang Jingwei, Japon hükümeti ile bir uzlaşma yaparak Nanjing’de yeni bir “milli parti” kurar. Gizli kodların çevirisinde yetkin olan ve “yaşlı hayalet” olarak anılan Çin Komünist Partisi casusu, kukla hükümetin istihbarat merkezine sızmayı başarır. Beklenmedik gelişmelere sahne olan bu casus filmi, Mai Jia’nın kitabından uyarlandı ve Tayvan’daki Altın At olmak üzere birçok festivalden ödülle döndü.

Du Lala’nın Terfisi
Jinglei Xu, Çin, 2024, Renkli, 100´

Çalıştığı küçük şirketten taciz nedeniyle ayrılıp, parlak bir geleceğin peşinde yeni bir iş arayan Du Lala, Fortune dergisinin “dünyanın en büyük 500 şirketi” listesine giren DB’de çalışmaya başlar. Başarılı olmak için çok çalışan Lala ilk terfisiyle birlikte, aşkı da yöneticilerinden birinde bulur. Ne var ki DB şirketinde çalışanların “işyerinde aşk yaşaması” kesinlikle yasaktır. Kariyeriyle aşkı arasında sıkışan Lala’yı zor bir karar bekler. Li Ke’nin popüler romanından sinemaya aktarılan bu romantik komedi, ülkesinde çok büyük bir gişe hasılatı elde etmişti.

Jinsha Rüyası 
Daming Chen, Çin, 2024, Renkli, 85´

Bencil bir okul öğrencisi olan Long’un hayatı, zaman tünelinden geçerek 3.500 yıl öncesine, muhteşem Jinsha Krallığı’na bir yolculuk yapmasıyla değişir. Bu krallık olağanüstü güçler tarafından tehdit edilmektedir. Bir mucize gerçekleşecek ve Jinsha halkı Long’un sayesinde kurtulacaktır. Long, modern zamana geri döndüğünde artık eskiden olduğu kişi değildir; sorumluluğunun bilincinde, iyi kalpli bir genç adama dönüşmüştür. İzleyiciler tarafından çok sevilen bu animasyon film, Çin’in Pixar’a cevabı niteliğindedir.

Fedailer ve Suikastçiler
Teddy Chan, Çin, 2024, Renkli, 139´

1906′da Çin’deki tehlikeli duruma rağmen devrim lideri Sun Yat-sen, devrim temsilcileriyle buluşmak üzere taşradan Hong Kong’a gitmeye karar verir. Fakat hükümet, Sun için bir suikast planlamaktadır. China Daily’nin başındaki devrimci Chen Shaobai, bir gün boyunca Sun’ı korumakla görevlidir. Hong Kong ziyareti sırasında Çin’in ilk başbakanını korumak için girişilen operasyonu anlatan aksiyon yüklü bu tarihi ve politik dramda Çin sinemasının en ünlü yıldızları rol alıyor.

Sonsuza Dek Büyülenmiş
Chen Kaige, Çin, 2024, 147´

Mei Lanfang, Çin operasının önde gelen sanatçılarındandır, kendi adıyla bilinen özgün bir tür yaratır. Lanfang ününü bir gecede, eşsiz sesiyle 10 yaşında sahneye ilk çıktığında kazanır. 1930′ların sonunda, Mei’nin çabalarıyla Pekin Operası tüm dünyaca tanınır. Büyük bir yurtsever olan Mei, Japonlara karşı verilen savaş sırasında dürüstlüğünün bir gereği olarak gösteri yapmayı bırakır. Aşk hayatı ise iniş çıkışlarla doludur. 2024 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Sonsuza Dek Büyülenmiş,  Elveda Cariyem, İmparator ve Katil gibi filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Chen Kaige’nin özellikle sanat yönetimiyle öne çıkan 11. filmi.

Ejderha Yılı: Çin Filmleri Haftası
22-29 Mart
22 Mart Perşembe 24 Mart Cumartesi 25 Mart Pazar
Konfüçyüs Okula Yürümek
Mesajlar Jinsha Rüyası Konfüçyüs
Okula Yürümek Mei Lanfang Fedailer ve Suikastçiler
Çin Masalı akrobasi gösterisi
Mei Lanfang
29 Mart Perşembe
Mesajlar
Jinsha Rüyası
Du Lala’nın Terfisi

Fedailer ve Suikastçiler


Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!