Uluslararası Engelsiz Film Festivali Başlıyor!

Mind the Ad - İstanbul tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Engelsiz Film Festivali 21-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor…

Uluslararası Engelsiz Film Festivali projesi, engelli bireylerin yaşama katılımlarını, hayata bakışlarını, yaşamın içinde aktif bir rol alarak üretici bir düzeye erişmelerini, çağımızın en yaygın iletişim aracı olan sinema yoluyla ortaya koyabilecek filmlerle gerçekleştirmeyi ve yine engelli bireylerin sinemaya yönelmelerini, onları bu anlamda cesaretlendirmeyi ilke ediniyor.

Festival süresince Hindistan ve Rusya’dan ödüllü 58 kısa film sinema izleyicisiyle buluşacak. Bunların yanı sıra usta yönetmenlerin ödüllü uzun metrajlı filmleri ve festivale başvuran sinemaseverlerin kısa filmleri sergilenecek. Festival kapsamında görme ve işitme engelli sinema izleyicileri için uzun metrajlı sinema filmleri festival ekibi tarafından betimlenerek, ünlü seslendirme sanatçılarının dublajlarıyla altyazılı bir şekilde gösterime sunulacak. Film gösterimleri; Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Taksim Pera Müzesi, Levent Kültür Merkezi, Şişli Haldun Dormen Sahnesi, Fatih Reşat Nuri Sahnesi, , Üsküdar M. Celal Sahnesi, Yeşilköy 2024 Koleji Sinema Sahnesi gibi yerlerde bedensel engellilerin de girebildiği çok sayıda gösterim mekanlarında gerçekleştirilecek.

Bu filmler:

Başka Dilde Aşk, İlksen Başarır, 2024, Türkiye

Abimm, Şafak Bal, 2024, Türkiye

Bornova Bornova, İnan Temelkuran, 2024, Türkiye

İki Dil Bir Bavul, , Özgür Doğan, 2024, Türkiye

11’ e 10 Kala, Pelin Esmer, 2024, Türkiye-Almanya-Fransa

Ses, Ümit Ünal, 2024, Türkiye

Kaç Para Kaç, Reha Erdem, 1999, Türkiye

Çakallarla Dans, Murat Şeker, 2024,Türkiye

Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak, Ali İlhan, 2024, Türkiye-İtalya

Türkiye’de bir ilk olan Uluslararası Engelsiz Film Festivali’nde, engellilere olan hassasiyetiyle bilinen Ressam Harun Antakyalı zihinsel engelli çocuklara ‘Resim Atölyesi’ düzenleyecek. Ayrıca engelli gençlere yönelik düzenlenecek olan ‘Kısa Film Atölyesi’ ile katılımcılara kısa film yapımı hakkında tüm teknik eğitimler verildikten sonra, ekip olarak birer film üretmeleri sağlanacak ve bu filmler festivalde gösterime sunulacaktır.

Uluslararası Engelsiz Film Festivali kapsamında düzenlenecek yarışmada; En İyi Kısa Film, En İyi Senaryo ve Jüri Özel Ödülleri sahiplerini bulacak. Türkiye genelinde “HERKES İÇİN EŞİT YAŞAM KOŞULLARI, EŞİT SAYGI VE ADALET” temalı kısa film ve senaryo yarışması jüri üyeleri; Güven Kıraç, Levent Ülgen, Levent Üzümcü, İlksen Başarır, Uğur İçbak, Bülent Doruker, Mert Fırat, Ümit Ünal, Ceylan Özçelik, Kerem Sanatel, Cansel Elçin ve Nadir Öperli.

Festival yönetmeni Burak Şenkal, festival ekibinin çok yoğun bir şekilde kaliteli bir festival hazırlamak için çalıştığını belirtirken; festivalin aslında engelliler için değil, herkesin film izleyebilme parolasıyla yola çıktığını söyledi.

sanatlog.com