İspanyol Filozof Ünlü İspanyol Filozof Ortega y Gasset’in “Kütüphanecinin Görevi” Adlı Kitabı Yayımlandı…

Ünlü İspanyol Filozof Ortega y Gasset’in “Kütüphanecinin Görevi”adlı kitabı yayımlandı…

Yirminci yüzyılın en özgün düşünür ve yazarlarından José Ortega y Gasset’in yazdığı “Kütüphanecinin Görevi”adlı , tarafından yayımlanarak raflardaki yerini aldı. Kitapta, ünlü düşünürün etkisi bugün de süren sıra dışı öngörüleri yer alıyor.

Yalnızca ülkesi İspanya’nın değil, tüm insanlığın düşünce varlığını derinden etkileyen ünlü filozof José Ortega y Gasset’in yazdığı bu kısa ama önemli etkiler bırakan eser, kütüphanecilik-felsefe ilişkisi temelinde; , kütüphaneci, okur ekseninde sıra dışı bir düşünsel yolculuğa davet ediyor okurlarını. İlk kez paylaşıldığında dinleyenlerini derinden etkilemişti bu fikirler ve öngörüler. Ardından pek çok dile çevrilerek, elden ele, dilden dile dolaşacaktır.

Kültür ve edebiyat çevrelerini yakından ilgilendiren “” ve “” kavramlarına yönelik farklı bakış açıları sunan , Dünyadaki kütüphanecilik okullarında okunması önerilen temel eserler arasında yer alıyor. Kitapta yer alan kütüphanecilik mesleğine yönelik tarihsel ve imgesel değerlendirmeler ise, bugünün dünyası için yol gösterici ögeler içeriyor.

Ülkemizdeki yayıncılık ve edebiyat dünyasının tanınmış isimlerinden araştırmacı-yazar, M.Türker Acaroğlu tarafından dilimize kazandırılan “Kütüphanecinin Görevi”, Türkçe’de giderek artan Ortega y Gasset ilgisine yönelik bir katkı anlamı da taşıyor. Nitekim; eseri yayınlayan ’nin kitabın sunuş bölümünde yer alan “Ortega’nın düşüncelerini Türkiye’deki ilgili tüm kesimlerle buluşturma” olarak belirtilen yayınlanma amacı da, bu eğilimi doğruluyor.

Editörlüğünü Osman Torun’un yaptığı kitapta; eserin Türkçe’ye çevrilmiş metninin yanı sıra, Ortega’nın yaşamı ve yapıtları hakkında bir yazı ve hakkında çevrimeni ile gerçekleştirilmiş kısa bir söyleyişi de yer alıyor. Kitabın sonundaki “Süredizin” ise; okurların, Ortega’nın yaşamı ve yapıtlarını, tarihsel akışı içerisinde keşfetmelerine olanak sağlıyor.

E-kitapların, teknolojik değişimlerin yaygınlaştığı günümüzün hızlı dünyasında, Ortega’nın düşünceleri, “” ın yaşamımızdaki yerini sorgulamak adına önemli katkılar sağlayarak, hepimizi kitabın ve kütüphanenin yaşamsal işlevi üzerine düşünmeye çağırıyor. “Kütüphanecinin Görevi” kitabı, ’nden temin edilebilir.

Türkçe’de José Ortega y Gasset : Kitlelerin Ayaklanışı; çev. Seçkin Çağan, May Yayınları, 1968 [Yazarın Türkçe’ye çevrilen ilk kitabıdır. Daha sonraları, farklı yayınevleri tarafından farklı adlarla yayınlanmıştır.] Kütlelerin İsyanı; çev. Nejat Muallimoğlu, Bedir Yayınevi (1976), Birleşik Yayıncılık (1997), Erguvan Yayınevi (2007) Kitlelerin Ayaklanışı; çev. Koray Karaşahin, Babil Yayınevi (2003) Kitlelerin Ayaklanması; Çev. Neyire Gül Işık, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (2010) Tarihsel Bunalım ve İnsan; çev. Neyire Gül Işık, Metis Yayınları (1992) Sevgi Üstüne; çev. Yurdanur Salman, Yapı Kredi Yayınları (1995) Avcılık Üstüne; çev. Derin Türkömer, Yapı Kredi Yayınları (1997) Üniversitenin Misyonu; çev. Bülent Üçpınar, Birleşik Yayıncılık (1997) çev. Neyire Gül Işık, Yapı Kredi Yayınları (1998) İnsan ve Herkes; çev. Neyire Gül Işık, Metis Yayınları (1995).

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType