Karabatak: 8. Sayı

10 Mayıs 2024 Yazan:  
Kategori: Dergi & Fanzin, Duyurular, Edebiyat, Sanat

İlk sayının heyecanından hiçbir şey kaybetmeyen Karabatak, sekizinci sayısıyla okurunun karşısında. Edebiyat başta olmak üzere, sanatın bütün yollarına geçitler açmaya devam edip her sayıda olduğu gibi usta ve genç kalemlerden eserler sunarak irtifa kaydediyor Karabatak.

karabatak-dergisi-8.sayi

Karabatak’ın bu ayki dosya konusu Necip Fazıl. M. Fatih Andı “Dilin Yazdığı Şiir, Şairin Yazdığı Şiir”, Hasan Akay “Çile: İnen Nur”, Fikret Turan “Çile, Hafakan ve Hayat: Bir Ruhsal Girdabın Tasviri”, Zeynep Kevser Şerefoğlu “Çile’nin Kadını Yok Annesi Var”, Turgay Anar “Necip Fazıl ‘Küllük Akademyası’na Karşı” ve Hümeyra Hancıoğlu “Davetiye” başlıklı yazılarıyla Şairler Sultanı Necip Fazıl Kısakürek’i yeni bakış açılarıyla özgün bir çerçevede değerlendirdiler.

Röportajın bu sayıki konuğu, ömrünü kitaba, dolayısıyla kelama adamış olan Mehmet Serhan Tayşi. Kitabın arkasındaki asıl sırlı evreni yılların birikimiyle aktaran Tayşi, “Allah’a Giden Muhabbet Yolu İnsandan Geçer” diyor.

Sekizinci sayının şairleri A. Ali Ural, Celâl Fedai, Hüseyin Akın, Ayşe Sevim, Yahya Kurtkaya, Çayan Özvaran, Yusuf Duruk, Şafak Çelik, Emirhan Kömürcü, Kamil Remzi Cin, Faysal Soysal, Meryem Kılıç, Fuat Eren, Sümeyra Yaman, Hasibe Çerko, F. Nuriye Torun, Sevgi Yerlioğlu, Edanur Aydın ve Hayrünnisa Çetin. Poetika yazarları Ali Galip Yener, Celâl Fedai ve Metin Erol. Deneme yazarları Hakkı Özdemir, Mehmet Sabri Genç, Kamil Yıldız, Eray Sarıçam, Prof. Dr. Fevzi Yılmaz, Nur Kıpçak ve Sare Çizmecioğlu. Öykücüleri Demet Soysal, Hasibe Çerko, Murat Dai, Emel Dumankaya ve Ümit Çakır. Gezi yazarları Rahşan Tekşen, F. Hande Topbaş ve Şule Köklü. Kitap eleştirmenleri Semiha Fikret, Muhsin Mete. Ayrıca her sayıda olduğu gibi Hüseyin Sorgun tiyatro, Faysal Soysal ve Hakan Bilge sinema, Yasemin Karahüseyin Âşık Veysel’i kaleme aldığı müzik yazısıyla, Ertan Ayhan Sertöz çizimleriyle, Fatih Korgan fotoğraf kareleriyle ve Sedat Gever eşsiz tasarımıyla bu sayıyı zenginleştiren ve Karabatak’ı sekizinci kez yükseklere çıkaran isimler.

İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor

20 farklı etkinliğin yer alacağı festival, 5 - 10 Aralık tarihleri arasında Sultanahmet’te…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ile Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinin iş birliğiyle düzenlenen ”3. İstanbul EdebiyatFestivali” 5 Aralık’ta başlıyor. 

Atölye çalışmalarından açık oturum ve panellere, film gösterimlerinden konserlere kadar 20 farklı etkinliğin yer alacağı festival, 10 Aralık’ta sona erecek. Festival etkinlikleri, Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde gerçekleştirilecek. 

44 sanatçı ve bilim insanının katılacağı etkinlikte, Oğuz Atay’ın daktilosuyla Mehmet Akif Ersoy’un el yazmalarının biraraya gelecek.

Festival etkinlikleri kapsamında5 Aralık pazartesi günü ”Mehmet Akif Ersoy” ve ”Oğuz Atay” sergilerinin açılışı, roman atölye çalışmaları, ”Sahne Geri(ci)sinden Bir Vaaz Bir Diyalog” kitabı üzerine söyleşi ve Ertuğrul Erkişi konseri gerçekleştirilecek. 

6 Aralık’ta ”Üç Medeniyet Havzası: Destan, Kıssa, Hikaye” adı altında hikaye atölyesi, ”Edebiyat Sosyolojisi” paneli, ”Cyrano de Bergerac” filminin gösterimi, ertesi gün şiir atölyesi, ”İnternet ve Edebiyat” paneli, kültür sanat editörlüğü atölyesi, 8 Aralık perşembe günü çocuk edebiyatı atölyesi, ”Edebiyatımızda çeviri” paneli, ”Sinema ve Edebiyat Uyarlamaları” paneli yapılacak.

9 Aralık cuma günü deneme atölyesi, ”Şehir Yazarları” paneli, 10 Aralık cumartesi günü ”Edebiyatımızda Hatırat” paneli, ”2011 Yılında Türk Edebiyatı” açık oturumu yapılacak festival, bu yılın ”Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri”nin sahiplerini bulmasıyla sona erecek.

Festivale katılacak sanatçı ve bilim insanları:

Abdurrahman Şen, Ali Galip Yener, Ali Gunvar, Ali Ural, Ahmet Mercan, Asım Gültekin, Avni Çebi, Aynur Can, Ayşe Ece, Bedir Acar, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Berat Demirci, Bestami Yazgan, Cem Erciyes, Cemal Aydın, D. Mehmet Doğan, Emine Çaykara, Ertuğrul Aydın, Ertuğrul Erkişi, Faysal Soysal, Gonca Özmen, Gökdemir İhsan, Gökhan Yorgancıgil, Güray Sungu, Hakkı Özdemir, Hale Kaplan Öz, Haluk Oral, Hayrettin Orhanoğlu, Hüseyin Akın, Hüseyin Emiroğlu, Hüseyin Su, Hüseyin Öztürk, İbrahim Ulvi Yavuz, İrfan Çalışan, Kamil Büyüker, Kamil Yeşil, Korhan Gümüş, Köksal Alver, Leyla İpekçi, Mahmut Bıyıklı, Melike Günyüz, Metin Celal, Metin Öztürk, Mustafa Özcan, Nevzat Yüksel, Nuri Sağlam, Ömer Karaoğlu, Samed Karagöz, Sabri Dereli, Sevinç Çokum, Sibel Eraslan, Tozan Alkan, Yıldız Ramazanoğlu.

Edebiyat Festivali hakkında 
İstanbul Edebiyat Festivali ilk kez 7-13 Aralık 2024 tarihleri arasında Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından, İstanbul 2024 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla düzenlenmiş, ikincisi 6-11 Aralık 2024 tarihlerinde gerçekleştirilmişti. 
Her iki festivalde 100’ü aşkın edebiyatçı ve sanatçı yar almıştı. Yine her iki festivalde büyük ödüller; “şiir” dalında Ahmet Oktay ve Ülkü Tamer’e, “roman” dalında Hasan Ali Toptaş ve Sevinç Çokum’a, “deneme” dalında Ahmet Turan Alkan ve Beşir Ayvazoğlu’na, “hikâye” dalında ise Mustafa Kutlu ve Rasim Özdenören’e verilmişti.

Festival programı:

5 Aralık Pazartesi
Mehmet Akif Ersoy ve Oğuz Atay Sergisi açılışı
Roman Atölyesi: Leyla İpekçi, Hakkı Özdemir, Sevinç Çokum
Mürekkebi Kurumadan Kitap Söyleşisi: Asım Gültekin, Ömer Karaoğlu
Konser: Ertuğrul Erkişi

6 Aralık Salı
Hikâye Atölyesi: Kamil Yeşil, Güray Süngü, Yıldız Ramazanoğlu
Edebiyat Sosyolojisi Paneli: Hayrettin Orhanoğlu, Ertuğrul Aydın, Köksal Alver
Film Gösterimi: ‘Cyrano de Bergerac’
Sunum ve söyleşi: Gökhan Yorgancıgil

7 Aralık Çarşamba
Şiir Atölyesi: Hüseyin Akın, Ali Günvar, Gonca Özmen
İnternet ve Edebiyat Paneli: Mahmut Bıyıklı, Gökdemir İhsan, Samed Karagöz
Kültür-Sanat Editörlüğü Atölyesi: Hale Kaplan Öz, Bedir Acar, Cem Erciyes

8 Aralık Perşembe
Çocuk Edebiyatı Atölyesi: Melike Günyüz, Bestami Yazgan, Nevzat Yüksel
Edebiyat Çeviri Paneli: Ayşe Ece, Cemal Aydın, Tozan Alkan
Sinema ve Edebiyat Uygulamaları Paneli: Abdurrahman Şen, Faysal Soysal, Metin Öztürk

9 Aralık Cuma
Deneme Atölyesi: Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Berat Demirci, Nuri Sağlam
Şehir Yazarları Paneli: Aynur Can, Avni Çebi, Korhan Gümüş.

10 Aralık Cumartesi
Edebiyatımızın Hatırat Paneli: Kamil Büyüker, Emine Çaykara, Haluk Oral.
Açıkoturum: A.Ali Ural, Ali Galip Yener, Hüseyin Su, Metin Celal

Ödül Töreni 

SanatLog Haber

sanatlog.com