Ortega y Gasset’i Anma Günü Etkinliği

Yirminci yüzyılın sıra dışı filozofu , 24 Mayıs 2024 tarihinde (saat 19.00) düzenlenecek bir etkinlik ile anılacak. İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi işbirliği ile düzenlenen etkinlik, enstitüsünün Taksim’deki merkezinde gerçekleştirilecek.

Türk okurlarının daha çok “Kitlelerin Ayaklanması” ve “İnsan ve Herkes” adlı kitaplarıyla tanıdığı ’i keşfetme yolculuğu niteliğindeki etkinlikte, katılımcılar ünlü filozofun yaşamı ve eserlerini yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Son yıllarda giderek artan biçimde gelişen Ortega ilgisine katkı sunmayı amaçlayan anma programı; İspanyol yazar ve eleştirmen Prof.Dr. Germán Gullón ve kütüphaneci/editör ’un katılımı ile gerçekleşecek.

Etkinliğe İspanya’dan katılan Prof. Dr. Germán Gullón, Ortega’nın dünyasına götürecek sizleri. Sıradışı bir filozufun yaşamı, fikirleri ve yapıtları üzerine keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız. Bu yolculuk, Ortega’yı keşfetmeniz için değerli olanaklar sunuyor. ise, filozofun Türkçe’deki yansımaları, çevirileri ve hakkındaki çalışmalara dikkat çekerek, bazı eklerle birlikte, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi’nce yeniden yayınlanan ve Ortega’nın kitap, kütüphaneci, okur ekseninde öngörülerini içeren “Kütüphanecinin Görevi” adlı kitabı üzerine kısa bir değerlendirme sunuyor. Eser, ülkemizdeki yayıncılık ve edebiyat dünyasının tanınmış isimlerinden araştırmacı yazar, M.Türker Acaroğlu tarafından 2024 yılında dilimize kazandırılmıştı.

Etkinlikte aynı zamanda, İspanya’da R.T.V.E Televizyonu tarafından hazırlanan “José : Politik Eylem Olarak Felsefe” isimli belgeselden sahneler de gösterilecek.

Türkçe’de José : Kitlelerin Ayaklanışı; çev. Seçkin Çağan, May Yayınları, 1968 [Yazarın Türkçe’ye çevrilen ilk kitabıdır. Daha sonraları, farklı yayınevleri tarafından farklı adlarla yayınlanmıştır.] Kütlelerin İsyanı; çev. Nejat Muallimoğlu, Bedir Yayınevi (1976), Birleşik Yayıncılık (1997), Erguvan Yayınevi (2007) Kitlelerin Ayaklanışı; çev. Koray Karaşahin, Babil Yayınevi (2003) Kitlelerin Ayaklanması; Çev. Neyire Gül Işık, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (2010) Tarihsel Bunalım ve İnsan; çev. Neyire Gül Işık, Metis Yayınları (1992) Sevgi Üstüne; çev. Yurdanur Salman, Yapı Kredi Yayınları (1995) Avcılık Üstüne; çev. Derin Türkömer, Yapı Kredi Yayınları (1997) Üniversitenin Misyonu; çev. Bülent Üçpınar, Birleşik Yayıncılık (1997) çev. Neyire Gül Işık, Yapı Kredi Yayınları (1998) İnsan ve Herkes; çev. Neyire Gül Işık, Metis Yayınları (1995), Kütüphanecinin Görevi; çev. M.Türker Acaroğlu, yay.haz. , Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi (2011)

Etkinlik adresi: İstanbul Cervantes Enstitüsü, Tarlabaşı Bulvarı, Zambak Sok 25 34435 Taksim/İstanbul Tel.: 90 212 292 65 36/38

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType