Şirin Pancaroğlu ve Meriç Dönük 15 Eylül’de Gaziantep’te Dinleyicisiyle Buluşuyor…

Elişi albümü; geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği projelerle tanınan ve “uluslararası ölçekte büyük bir yetenek” olarak değerlendirilen ’nun, hayat verdiği yedinci çalışması. Pancaroğlu, öğrencisi ve dostu ’le birlikte gerçekleştirdiği bu albümde; arpı Anadolu’nun müzik geleneğiyle buluşturarak, türküleri farklı bir yaklaşımla yorumluyor.

Pancaroğlu ve Dönük, albümdeki türkü yorumlarında melodilerin taşıyıcılığından ve ritmik soluğundan ödün vermezken, türkülerde alışık olmadığımız bazı yeni yaklaşımlar kullanıyorlar. Çağdaş tınılar ve türkülerin girift melodileri arasında kurdukları denge ile türkü sözlerini müzikal bir anlatıya da aktarıyorlar.

Bu müzikal anlatının temeli, neredeyse oyun gibi deneyimlenen bir süreç. İkili, türkülerin hikâyelerinden yola çıkarak, kâh mizahi, kâh trajik, çoğu zaman da iç içe geçen çeşitli duyguların yankılandığı bir seçkiyi, kendilerine özgü bir ‘Elişi” gibi sunuyorlar.

Pancaroğlu, Dönük ve Cagwin; Anadolu topraklarından doğup arpın tellerinde işlenen geleneksel müziğimizi, Anadolu’da dinleyicisiyle buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

sanatlog.com

Arpın Tellerine İnce İnce Örülmüş Bir Elişi

Türkiye’nin en çok tanınan sanatçısı ve öğrencisi yeni albümleri ‘Elişi’nde Anadolu’muzun geleneksel müziklerini tam da bir elişi inceliğinde dokuyorlar.

Elişi, “uluslararası ölçekte büyük bir yetenek” olarak değerlendirilen Şirin Pancaroğlu’nun hayat verdiği yedinci çalışması ve 2007’de kurduğu ve uluslararası birçok çalışmaya imza atan Arp Sanatı Derneği’nin yeni projesi.

Pancaroğlu; Türkiye’de arp ile ilk defa caz müziğine giriş yapan Meriç Dönük’le birlikte gerçekleştirdiği bu albümle, çok sevdiği geleneksel müziklere bir dönüş yapıyor. Dönük ise; enerjisiyle albüme taptaze bir soluk veriyor. İkili; arpı, Anadolu’muzun geleneğiyle buluşturarak, türküleri farklı bir yaklaşımla yorumluyor ve doğaçlamalara da yer vererek, arpın efekt zenginliğini elektronik sesler ve geleneksel çalgılarla harmanlıyor. Bu harmanlamada melodilerin taşıyıcılığından ve ritmik soluğundan ödün vermezken, türkülerde alışık olmadığımız bazı yeni yaklaşımlar kullanarak; çağdaş tınılar ve türkü melodileri arasında kurdukları denge ile türkülerin hikâyelerindeki, kâh mizahi, kâh trajik, çoğu zaman da iç içe geçen çeşitli duyguları kendilerine özgü bir ‘Elişi” gibi sunuyorlar.

İstanbul’da yaşayan Amerikalı perküsyoncu Jarrod Cagwin, albümün tüm parçalarına; Doğu müziğinin yanı sıra caz, rock ve çağdaş müzik alanlarındaki engin uluslararası deneyimi ile katılıyor.

Elişi’’nin kimliğine, vokalde Dilek Türkan, elektroniklerde ve gitarda Erdem Helvacıoğlu ile Azeri kemançede konuk müzisyenler olarak katkıda bulunuyorlar.

Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan Elişi, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteği ile hazırlandı.

sanatlog.com