Şirin Pancaroğlu ve Meriç Dönük 15 Eylül’de Gaziantep’te Dinleyicisiyle Buluşuyor…

Elişi albümü; geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği projelerle tanınan ve “uluslararası ölçekte büyük bir yetenek” olarak değerlendirilen ’nun, hayat verdiği yedinci albüm çalışması. Pancaroğlu, öğrencisi ve dostu arpist ’le birlikte gerçekleştirdiği bu albümde; arpı Anadolu’nun müzik geleneğiyle buluşturarak, türküleri farklı bir yaklaşımla yorumluyor.

Pancaroğlu ve Dönük, albümdeki türkü yorumlarında melodilerin taşıyıcılığından ve ritmik soluğundan ödün vermezken, türkülerde alışık olmadığımız bazı yeni yaklaşımlar kullanıyorlar. Çağdaş tınılar ve türkülerin girift melodileri arasında kurdukları denge ile türkü sözlerini müzikal bir anlatıya da aktarıyorlar.

Bu müzikal anlatının temeli, neredeyse oyun gibi deneyimlenen bir süreç. İkili, türkülerin hikâyelerinden yola çıkarak, kâh mizahi, kâh trajik, çoğu zaman da iç içe geçen çeşitli duyguların yankılandığı bir seçkiyi, kendilerine özgü bir ‘Elişi” gibi sunuyorlar.

Pancaroğlu, Dönük ve Cagwin; Anadolu topraklarından doğup arpın tellerinde işlenen geleneksel müziğimizi, Anadolu’da dinleyicisiyle buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

sanatlog.com

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!