Arpın Tellerine İnce İnce Örülmüş Bir Elişi

Türkiye’nin en çok tanınan arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve öğrencisi Meriç Dönük yeni albümleri ‘Elişi’nde Anadolu’muzun geleneksel müziklerini tam da bir elişi inceliğinde dokuyorlar.

Elişi, “uluslararası ölçekte büyük bir yetenek” olarak değerlendirilen Şirin Pancaroğlu’nun hayat verdiği yedinci çalışması ve 2023’de kurduğu ve uluslararası birçok çalışmaya imza atan Arp Sanatı Derneği’nin yeni projesi.

Pancaroğlu; Türkiye’de arp ile ilk defa caz müziğine giriş yapan arpist Meriç Dönük’le birlikte gerçekleştirdiği bu albümle, çok sevdiği geleneksel müziklere bir dönüş yapıyor. Dönük ise; enerjisiyle albüme taptaze bir soluk veriyor. İkili; arpı, Anadolu’muzun müzik geleneğiyle buluşturarak, türküleri farklı bir yaklaşımla yorumluyor ve doğaçlamalara da yer vererek, arpın efekt zenginliğini elektronik sesler ve geleneksel çalgılarla harmanlıyor. Bu harmanlamada melodilerin taşıyıcılığından ve ritmik soluğundan ödün vermezken, türkülerde alışık olmadığımız bazı yeni yaklaşımlar kullanarak; çağdaş tınılar ve türkü melodileri arasında kurdukları denge ile türkülerin hikâyelerindeki, kâh mizahi, kâh trajik, çoğu zaman da iç içe geçen çeşitli duyguları kendilerine özgü bir ‘Elişi” gibi sunuyorlar.

İstanbul’da yaşayan Amerikalı perküsyoncu Jarrod Cagwin, ün tüm parçalarına; Doğu müziğinin yanı sıra caz, rock ve çağdaş müzik alanlarındaki engin uluslararası deneyimi ile katılıyor.

Elişi’’nin kimliğine, vokalde Dilek Türkan, elektroniklerde ve gitarda Erdem Helvacıoğlu ile Azeri kemançede konuk müzisyenler olarak katkıda bulunuyorlar.

Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan Elişi, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteği ile hazırlandı.

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType