Selçuk Başaran “ARTölye” Resim Sergisi

3 Ağustos 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

Yorum yapın

Selçuk Başaran, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi -İş Egitimi Bölümü, 1998 Mezunu. 1993 – 2024 yılları arasında çeşitli reklam ajanslarında grafik tasarımcı olarak çalıştı. 2001 – 2024 yılları arasında, ODTU Geliştirme Vakfı Özel Lisesinde Resim Öğretmeni olarak görev yaptı. Aynı zamanda (2004 – 2024, 2024 – 2024) yılları arasında ODTU Mezunları derneği’nde yetişkinlerle ve çocuklarla atölye çalışmalarında bulundu. 

İlk kişisel sergisi 2024 yılında Ankara TCDD galerisinde açıldı.

2008 – 2024 yılları arasında çalışmalarına New York City’de devam etti. Burada ki çalışmalarının içeriği NYC izlenimleri üzerineydi. Aynı zamanda Manhattan PS 217 no’lu okulda çocuklarla workshop çalışmalarında bulundu.

İkinci kişisel sergisi 2024 yılının Ocak ayında Amerikan Büyükelçiliği sponsorluğunda Ankara Cağdaş Sanatlar merkezinde açıldı. Sergi daha sonra Gaziantep Kültür Merkezinde, Erzurum Atatürk Üniversitesinde ve Kayseri Erciyes Üniversitesinde izleyicilerle buluştu.


Bu serginin adı “New York Times”, konsepti New York City’di. 

Sanatçı birçok karma sergiye katıldı.

2010 yılı Şefik Bursalı Resim Yarışması ve 2024 yılı Nuri İyem Resim Yarışmaların’da eserleri sergilenmeye değer görüldü.

Sanatçı 2024 yılından beri Çankaya Universitesi’nde öğretim elemanı olarak Temel Resim Atölyesi I – II dersleri vermektedir.

Sanatçı “ARTölye” ismini vermiş olduğu sergisinin temasını şöyle tanımlıyor:

“Sanat zamandan ve mekandan bağımsızdır. Her yerdedir ve her zamandır ama genellikle doğduğu yer sanatçının atölyesidir. 

Bir sanatçının atölyesi onun çalıştığı yerdir. Yaşadığı, nefes alıp verdiği, yarattığı, ürettiği yerdir. Hayatının geçtiği, o sonu gelmez kavgaların verildiği yerdir. Var olduğu yerdir. Atölye’nin kapısı yalnızca sanatçının görebildiği bambaşka, gizli bir dünyaya açılır. Orada kapılar kapı, duvarlar da duvar değildir. Hatta belki duvarlar da yoktur, kapılar da… İmgelerden, düşlerden, görüntülerden, duygulardan, heyecanlardan süzülüp biçimlenmiş gizli bir dünyadır atölye… Bu sergimle sizleri son çalışmalarımın doğum yerine, kendi ARTölye’me davet ediyorum.”

5 – 20 Eylül 2024 tarihleri arasında  Selçuk Başaran’ın “ARTölye” isimli resim sergisini ’de görebilirsiniz.

GALERİ SELVİN   - Arnavutköy Dere Sok. No:3 Arnavutköy Beşiktaş - İstanbul

Tel: 212.263 74 81 selvincg@gmail.com  - www.galeriselvin.com

sanatlog.com

“Prologue” Resim Sergisi

4 Aralık 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

KENTİSTANBUL sezona “Başlangıç” anlamına gelen “Prologue” sergisi ile başlıyor…

KENTİSTANBUL sanatçılarından oluşan başlangıç sergisi ilk bakışta çekici renkleri ile dikkat çeken Türk Çağdaş Sanatının son döneminde öne çıkan genç ressamlarından Eşref Yıldırım, Sezin Terzi, Engin Doğan, Huri Kiriş, Ardan Özmanoğlu, Gökçe Sözen, , Hatice Karadağ ve Tan Ulusoy, 10 Aralık-31 Aralık tarihleri arasında KENTİSTANBUL Galeri’de…

Resimler kentlerin kenarlarındaki yaşamları, doğa ve mekan ile insanın birlikteliğinden doğan uyumu, ayrıntılı iç mekânlar ve detaylarla öne çıkarıyor. Gerçekçilikten kopmadan kendi söylemlerini, kendi iç yansımalarını, gerçek hayat ile estetik bir mesafe koyarak anlatan sanatçılar, geçmişe geleceğe ve şimdiki zamana göndermeler yapıyorlar.

Çalışmalarının odağına insan figürünü koyan sanatçılar, 10 Aralık -31 Aralık tarihleri arasında Pazar hariç her gün 10:00 – 18:30 saatlerinde Vişnezade Mah. Çatlak Çeşme Sk. 7B Beşiktaş’ta yer alan KENTİSTANBUL Galeri’de sanatseverlerle buluşuyorlar.

sanatlog.com

Berna Türemen “İs’tombul Masalı” Resim Sergisi

6 Nisan 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

“İS’TOMBUL MASALI”  RESİM SERGİSİ 8 NİSAN - 2 MAYIS 2024 tarihleri arasında ’de gezilebilir…

Türk ’nın önemli sanatçılarından Berna Türemen, 1968 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirmiş, yurtiçi ve yurtdışında pek çok kişisel ve karma sergiye katılmış ve çeşitli ödüller almıştır. Önemli ödüllerinden biri 1985 Gabrova Bienali Desen Dalı Ödülü’dür. Sanatçının okul yıllarında soyut olarak başlayan çalışmaları, daha sonraki dönemlerinde figüre dönüşmüştür. Yaşadığı dönemi resimlerinde detaylarla ve renklerle en ince ayrıntısına kadar veren Türemen, konuyu resme en iyi şekilde aksettirmiş, izleyiciyi yaşadığı dönemden koparmamıştır.

Berna Türemen, Galeri Selvin’deki 8 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasındaki “İS’TOMBUL MASALI” adını verdiği sergisinde ’nin şiirlerinden yola çıkarak kadın teması üzerine yoğunlaşmış, çalışmalarında saf bir anlatım biçimini ironik motiflerle zenginleştirmiştir.

Sanatçının yapıtları yurtiçi ve yurt dışında özel koleksiyonlarda, Ürdün-Amman Müzesinde, Lizbon Büyükelçiliği’nde, Bulgaristan Gabrova Müzesi’nde, İzmir DYO Müzesi’nde bulunmaktadır.

Galeri Selvin

Arnavutköy Dere Sok. No:3 Arnavutköy, Beşiktaş – İstanbul / Tel: 212.263 74 81

selvincg@gmail.com

www.galeriselvin.com

Galerimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

sanatlog.com

Mehmet Güleryüz “Bile Bile” Sergisi ile 15 Mart - 8 Nisan 2024 Tarihleri Arasında Galeri MERKUR’de…

27 Şubat 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

” sergisi ile 15 Mart - 8 Nisan 2024 tarihleri arasında Galeri MERKUR’de…

Figür resmine 1960′lı yıllardan bugüne eleştirel bir duruşla yaklaşan Mehmet Güleryüz, son bir yılda gerçekleştirdiği başyapıt düzeyindeki üretimlerini bir araya getiriyor. Sanatçı, sergi adı olarak kullandığı “Bile Bile” başlığıyla, bugün inşa ettiğimiz tüm insani durum ve halleri nasıl doyumsuzca içselleştirdiğimizi tartışmak istiyor. Derin bir karakter analizi, olayları var eden neden ve sonuç ilişkilerinin damıtılarak aktarıldığı resimsel bir atmosfer ve anıtsal figürlerin çeşitli sembol ve canlılarla buluştuğu kompozisyonlarında Güleryüz, her zamanki hicivsel yaklaşımını sürdürüyor.

Açılış: 15 Mart Pazartesi, 2024
Kokteyl : 18.00 - 21.00
Yer : Şakayık Sok. Aylin Apt. No:75 D.5 Nişantaşı
LCV : 0212 231 69 87
e | galeri@galerimerkur.com
w | www.galerimerkur.com

SanatLog.com