Siemens 12. Opera Yarışması Sonuçlandı…

Siemens’in düzenlediği geleneksel Siemens Opera Yarışması’nın 12’ncisi sonuçlandı. Yarışmada dereceye giren genç opera çıları 22 Nisan Cumartesi akşamı İstanbul Alman Konsolosluğu’nda düzenlenen ödül töreninde verdikleri konser ile izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

Toplumun gelişiminde ın önemli bir yeri olduğuna inanan Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. her yıl düzenlediği opera yarışması kapsamında hem gençleri teşvik etmeyi, hem de toplumu sanata özendirmeyi amaçlıyor. Bu yıl 12’ncisi düzenlenen Siemens Opera Yarışması’na farklı illerden pek çok genç çı başvurdu. Ön elemeleri 19, 20 ve 21 Mayıs olmak üzere 3 gün boyunca süren yarışmanın heyecanla beklenen sonuçları, 22 Mayıs akşamı düzenlenen galada açıklandı.

Siemens 12. Opera Yarışması’nda Deniz Yetim ikinci olurken, üçüncülüğü Alper Göçeri ve Cem Beran Sertkaya paylaştı. Nihan İnan ise mansiyon ödülüne layık görüldü. Törende ödüllerini alan çılar, verdikleri mini konserle davetlilere keyifli dakikalar yaşattı.

Yarışmanın jürisinde yer alan Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Doç. Yekta Kara, Devlet çısı Mete Uğur, Dresden Operası Genel Yönetmeni Prof. Gerd Uecker, Karlsruhe Operası’ndan Achim Thorwald ve Erfurt Operası Genel Yönetmeni Guy Montavon bu yıl yarışmaya katılan genç opera çılarının çok yetenekli olduğunu ve seçim yapmakta zorlandıklarını belirtti.

Yarışmanın ikincisine Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 haftalık yaz bursu ile Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da 2 aylık Almanca bursu verilirken, üçüncülüğü elde eden genç çılar para ödülü kazandı.

(Soldan sağa): Nihan İnan, Alper Göçeri, Cem Beran Sertkaya, Deniz Yetim

Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 1993 yılından bu yana verilen Siemens Ödülü’ne bu sene de sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Siemens 12. Opera Yarışması’nda dereceye giren yarışmacıların özgeçmişleri:

Deniz Yetim / Siemens 12. Opera Yarışması İkincilik Ödülü

1986 yılında İzmir’de doğdu. Müzik eğitimine ilkokul 3. sınıfta İzmir Devlet Operası çocuk korosunda başladı ve aynı zamanda piyano eğitimi aldı. Lise eğitimini Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde sürdürdü. Ardından Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat dalına kabul edildi. Deniz İnan halen çalışmalarını sürdürmektedir.

Alper Göçeri / Siemens 12. Opera Yarışması Üçüncülük Ödülü

1983 yılında İzmir’de doğdu. 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. Bir yıl Graz (Avusturya) Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Göçeri, halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde koro çısı olarak görev yapmaktadır.

Cem Beran Sertkaya / Siemens 12. Opera Yarışması Üçüncülük Ödülü

1981 yılında Ankara’da doğdu. 1999 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ni kazanarak Opera-Şan Bölümü’ne girdi. 2002 yılında düzenlenen Siemens Uluslararası Opera-Şan yarışmasında Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü. 2004 yılında üniversite öğrenimini tamamlayarak Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından çalışmalarını sürdüren çı, çalışmalarına Ankara Devlet Operası’nda devam etmektedir.

Nihan İnan / Siemens 12. Opera Yarışması Mansiyon Ödülü

1990 yılında Bursa’da doğdu. İlkokul 3. sınıftayken Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın yarı zamanlı Viola bölümünü kazandı. İlkokuldan mezun olduğu sırada Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın tam zamanlı Viola bölümünü kazanarak lise 2. sınıfa kadar öğrenim gördü ve ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na yatay geçiş yaptı. 2007-2008 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı Opera bölümünde, 2008-2009 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tam zamanlı Opera bölümünde okumaya hak kazandı. İnan çalışmalarını sürdürmektedir.

SanatLog Haber

sanatlog.com

12. Siemens Opera Yarışması İçin Geri Sayım Başladı!

Siemens’in 12 yıldır aralıksız bir şekilde düzenlediği, opera severlerin yakından takip ettiği Siemens Opera Yarışması’nın ön elemeleri 19-20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Her yıl genç opera çılarının kıyasıya rekabetine sahne olan ve dinleyiciler için bir müzik ziyafetine dönüşen yarışmayı kazananların açıklanacağı ödül töreni ve gala gecesi 22 Mayıs Cumartesi akşamı düzenlenecek.

Türkiye’de opera ının gelişmesine büyük katkıda bulunan ve bugüne kadar pek çok opera çısının profesyonelliğe uzanan kariyerinde önemli bir mihenk taşı olan Siemens Opera Yarışması 12’nci yılında.

Ön elemeleri 19, 20 ve 21 Mayıs olmak üzere 3 gün boyunca sürecek olan yarışmanın heyecanla beklenen sonuçları, 22 Mayıs akşamı düzenlenecek olan galada açıklanacak.

12. Siemens Opera yarışmasının jürisinde Devlet Opera Balesi Başrejisörü Doç. Yekta Kara, Devlet çısı Mete Uğur, Dresden Operası Genel Yönetmeni Prof. Gerd Uecker, Karlsruhe Operası’ndan Achim Thorwald ve Erfurt Operası Genel Yönetmeni Guy Montavon yer alacak.

Yarışmanın birincisi Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da 4 aylık Almanca bursu; ikincisi Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 haftalık yaz bursu ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da 2 aylık Almanca bursu; üçüncüsü ise 2000 euro para ödülü kazanacak.

SanatLog Haber

sanatlog.com

“Kültürler Arası Yakınlaşma” 4. Sanat ve Kültür Festivali

15 Mayıs 2010 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

Fransa’da ve Türkiye’de “

“Kültürler Arası Yakınlaşma”

4. ve Kültür Festivali

18 Mayıs 2010

İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, her yıl önemli bir temayı ele alarak geleneksel olarak düzenlediği ve Kültür Festivallerinin bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirecektir. Tema, UNESCO’nun 2010 yılı için belirlediği “Kültürler Arası Yakınlaşma”dır. Bu tema doğrultusunda ilköğretim okulları arasında resim yarışması, ve söyleşi gerçekleşecektir. Etkinlikte Fransız ve Türk çılar Sergisi, Resim Yarışması Sergisi ve İzmir Saint-Joseph Lisesi Öğrencileri Sergisi yer alacaktır.

Amacımız, geleceğimiz olan gençlerimizi ve İzmirli sanatseverlerimizi; ın ortak ışığı altında, dünyasının önemli isimleriyle buluşturmak. Öğrencilere yoluyla kendilerini ifade edebilme olanağı sağlamak, ın birey ve toplum için önemini kavratabilmek. Farklı geçmişlerden ve kültürlerden gelen gençleri ın evrenselliğinden hareketle ortak bir noktada buluşturmak, kültürler arası diyalogu geliştirmek.

Yıllarca Fransa ve Türkiye birçok alanda olduğu gibi kültür ve alanında da etkileşimde bulunmuşlardır. Fransa Türkiye’nin kültür alanında etkisinde kaldığı ülkelerin başında gelir. Ünlü Paris Güzel Sanatlar Akademisi (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts) Türkiye’nin Güzel Sanatlar eğitimini etkilemiştir. Birçok değerli Türk çı, Tanzimat’tan bu yana Paris’e eğitimine gitmiş ve yurda döndüklerinde Çağdaş Türk ının oluşumuna önemli katkılar sağlamışlardır.

Kültürler arası yakınlaşmada ortak dil olan ın ışığı altında Fransız çı Pierre Cornuel ve Prof. Kaya Özsezgin “Fransa’da ve Türkiye’de Sanat” konulu bir söyleşi gerçekleştireceklerdir. Söyleşi 18 Mayıs 2010 saat 18.00’de İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesinde tüm halka açık olacaktır. Ayrıca Pierre Cornuel’in eserleri ve birçok ülkede farklı dillerde yayınlanan kitap resimlemeleri de yer alacaktır.

Pierre Cornuel

1987 yılından bu yana aralarında Okul Edebiyatı Büyük Ödülü (2008) ve tüm eserleri için CESAR Ödülü bulunan 12 ödüle layık görülmüştür. Paris Modern Yüksek Okulu’ndan mezun olan; Yazar, İllüstratör ve Ressam Pierre Cornuel’in onlarca albüm kapağı ve afiş çalışması, basın alanında ve reklamcılıkta çizimleri, bir film çalışması ve 23 dile çevrilen 55 gençlik kitabı vardır.

Prof. Kaya Özsezgin

1984 yılında öğretim görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde göreve başladı. 1989′da doçent, 1996′da profesör oldu. 1997′de aynı fakültenin dekanlığına atandı. Gazete ve dergileri gibi çeşitli yayın organlarında üzerine yazıları ve eleştirileri yayımlandı. 1989′da Kurumu Yazarı Ödülü’nü, 1995′te 7. İstanbul Fuarı Eleştirmeni Ödülü’nü aldı. “Artist” dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Çok sayıda kitap ve çevirileri olan çı-yazar Kaya Özsezgin, halen İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ek zamanlı öğretim üyesidir.

Etkinlik Sorumlusu:

Gülin ALTUNER

İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi

Plastik Sanatlar Öğretmeni

PROGRAM AKIŞI

17 Mayıs 2010 PAZARTESİ

Yer: İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi Bahçesi

Jüri Üyeleri:

Pierre CORNUEL

Prof. Kaya ÖZSEZGİN

Prof. Mümtaz SAĞLAM

Prof. Bedri KARAYAĞMURLAR

Öğr. Gör. Mahmut DURMUŞ

Gülin ALTUNER

18 Mayıs 2010 SALI

Yer: İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi – Konak (AKM’nin yanı)

18.00 – 18.10 Okul Müdürü Sayın Elisabeth MAIRE’in Açılış Konuşması

18.10 – 18.50 Söyleşi

Konu: “Fransa’da ve Türkiye’de Sanat”

Pierre CORNUEL

Prof. Kaya ÖZSEZGİN

18.50 – 19.00 Plaketlerin Takdimi

19.00 Ödül Töreni ve Kokteyl

SERGİLER:

Fransız ve İzmirli çılar Resim Sergisi

Pierre CORNUEL

Prof. Fahri SÜMER

Prof. Bedri KARAYAĞMURLAR

Yrd. Doç. Umur TÜRKER

Öğr.Gör. Mahmut DURMUŞ

Reyhan ABACIOĞLU

Resim Yarışması Sergisi

Tüm İzmir İli İlköğretim Okulları

İzmir Özel Saint –Joseph Fransız Lisesi

Öğrencileri Resim Sergisi

Alara Yağmur Tezel - Esin Yüksel

Alkım Yalın - Gözde Eren

Ayşın Bilgehan - Gülce Şenol

Balım Beren Sunar - Hacer İpek Gedik

Begüm Közer - Hanife Doğa Güngör

Beril Karaman - Hazal Uran

Defne Örnek - Hilay Şencan

Defne Tozkoparan - Irmak Arabulan

Deniz Helvacı - Özge Şen

Deniz Turay - Selen Su Durmuş

Dilan Şenşatır - Selin Tayla Moral

Elif Berişler - Simge Durgun

Elif Cansın Çam - Tina Sinay

Elif Elçin - Yasemin Öztemür

Elif Pişirgen - Zeynep Can Çam

Not: 24 Mayıs’a kadar devam edecektir.

İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi

http://www.izmirsj.k12.tr/

1462 Sokak No:39 (35220)  Alsancak / İzmir / Türkiye

T.0232 463 46 27

F.0232 463 63 33

SanatLog Haber

sanatlog.com

“Sınırlar Yörüngeler 07-08” Yarışmasının Sonuçları Açıklandı…

22 Nisan 2010 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, El Sanatları, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

Siemens ’ın genç ı desteklemek ve güncel için bir platform oluşturmak amacıyla düzenlediği “Sınırlar Yörüngeler” yarışmasının sonuçları açıklandı. Genç çıların kendilerini ifade edebilmeleri için ilk kez 2007 yılında düzenlenen ve dört yıldır genç çılarla buluşan yarışma bu yıl da büyük ilgiyle karşılandı.

Alan gözetmeksizin tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya başvuruda bulunan genç çıların resim, video, fotoğraf, yerleştirme gibi farklı yöntemlerle oluşturdukları yapıtlar; Canan Beykal, Mürteza Fidan, T. Melih Görgün, Gülçin Özdemir ve Emre Zeytinoğlu’nun yer aldığı “Sergi Değerlendirme Kurulu” tarafından değerlendirildi. Çok sayıda başvuru arasından yapılan değerlendirme sonucunda, Başak Akçakaya, Ebubekir Aydın, Orhun Erdenli, Özge Ertanın, Erol Eskici, Nesibe Güneş, Ahmet Doğu İpek, Neslihan Kaleli, Can Kurucu, Başak Mangör, Tuba Merdeşe, Yağız Özgen, Melis Uğuz, Başak Leman Umut, Ebru Ceren Uzun, Merve Üstünalp, Mehmet Vanlıoğlu ve Faruk Yigen’in yapıtları sergilenmeye hak kazandı.

çı: Başak Leman Umut

Yapıtı: “El emeği Göz Nuru”

9 adet ultrason fotoğrafının nakış işi yorumu, Yerleştirme

çı: Faruk Yigen

Yapıtı: “Dönüşüm”

100 x 160 cm, Tuval Üzerine akrilik

çı: Özge Ertanın

Yapıtı: “Customs Policy”

Video: 2’ 50

çı: Tuba Merdeşe

Yapıtı: “Çekmeceler”

Kibrit kutularından yapılmış heykel

Yarışmanın sonucuna göre başarılı bulunan 18 çının seçilen yapıtlarının yer alacağı ‘Sınırlar Yörüngeler 07’ ve ‘Sınırlar Yörüngeler 08’ isimli iki sergi gerçekleştirilecek. 5 Mayıs-11 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ‘Sınırlar Yörüngeler 07’ sergisinde 9 çının yapıtları ziyaretçilerle buluşacak. Bu sergiyi başarılı bulunan yapıtların ikinci bölümünün sergileneceği ‘Sınırlar Yörüngeler 08’ izleyecek. Her iki sergi de Siemens ’ta görülebilecek.

Siemens - Meclisi Mebusan Cad. No:45 Fındıklı - İstanbul / Tel: (212) 334 11 04

www.siemenssanat.com - http://twitter.com/siemenssanat

SanatLog Haber

sanatlog.com

2010 Blog Ödülleri’nde Oylama Süreci Başladı…

11 Nisan 2010 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, Manşet, Sanat

2009 Ödülleri’nde SanatLog.com olarak geçen yıl kültür- kategorisinde Türkiye 3. olmuştuk, anımsayacaksınız… Bu yıl da yarışma daha profesyonel düzeyde devam ediyor.

10 Nisan - 30 Nisan 2010 tarihlerini kapsayan oylama sürecinin ardından, 8 Mayıs’ta da ödül töreni yapılacak… Daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

2010 Ödülleri için adres: http://2010.blogodulleri.com


Siteyi gezip oy kullanmak isteyenler ise şuradaki bağlantıya uğrayıp SanatLog için de oy kullanabilirler…

Not: Oy kullanabilmek için kayıt yaptırmak gerekiyor…

SanatLog Kültür

sanatlog.com

Sonraki Sayfa »