16. – 17. Yüzyıllarda İstanbul’un Günlük Yaşamına Dair İzler ve İzlenimler

28 Mart 2024 Yazar:  
Kategori: Duyurular, Edebiyat, Etkinlik, Sanat

“Arka Oda Toplantıları” Devam Ediyor…

Doç. Dr. Zeynep Tarım Ertuğ
16. – 17. Yüzyıllarda İstanbul’un Günlük Yaşamına Dair İzler ve İzlenimler
29 Mart 2024 Perşembe, 18:30

2011-2012 programı Doç. Dr. Zeynep Tarım Ertuğ’un 16. – 17. Yüzyıllarda İstanbul’un Günlük Yaşamına Dair İzler ve İzlenimler başlıklı konferansıyla devam ediyor.

Konferansta, 16. yüzyıldan 17 yüzyıl başlarına kadar yazılı ve görsel kaynaklarda İstanbul’un yaşam tecrübesine dair bazı izlenimlerden yapılan seçmelerle günlük hayattan söz edilecek. Osmanlı ve edebiyat metinlerinde yazarlar yaşadıkları şehre dair kısa ve az da olsa izlenimlerini yazmışlardır. Bu izlenimler saray ve sokak hayatını betimlemekte, insan ilişkilerine dair fikir vermektedir. Bu çerçevede bir İstanbullu’nun günlük hayatını anlamak, çok çeşitli kaynakların verilerini değerlendirmeyi zorunlu kılar.

Osmanlı Devleti’nin son yüzyılından geriye doğru bakıldığında İstanbullu’nun yaşadığı evi, kullandığı eşyayı, kıyafetini, sofrasını, insan ilişkilerini azalan bilgi ve kaynaklarla anlamaya çalışırız. Bu alanın en önemli sorunu genellemelere gidilmesidir. Belirli örnekler üzerinden yapılacak bu sunumla, İstanbullu sanatçı ve yazarların içinde yaşadıkları şehre dokunuşları, duyuşları noktasından yola çıkılarak şehrin sıradan sorunları; bu sıradan sorunlar ile kendi çağı içindeki İstanbullu’nun, bir bakıma başkent İstanbul’un özgün Osmanlı kimliği -genellemeden kaçınılarak- anlaşılmaya çalışılacaktır.

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!