Arzu Başaran & Ruth Biller - Transfigurative

6 Şubat 2024 Yazar:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sergiler

Alman sanatçı Christa Frieda Vogel‘ın Artİstanbul projesinden esinlenerek meydana gelen Galata House of Art oluşumu Şubat 2024 itibari ile Art 350 yeni adıyla, Erenköy, Bağdat Caddesi’ndeki yerleşik mekânına geçerek, Arzu Başaran & Ruth Biller‘nın eserlerinden oluşan ‘’Transfigurative’’ sergisi ile sanatseverlere kapılarını açıyor… Sergi, 23 Şubat – 28 Mart tarihleri arası görülebilir.

Birbirine benzer enerjilere sahip olan Berlin ve İstanbul ortamında adeta bir tür “-Büyükelçiliği” misyonunda, bu metropollerdeki sanatçıları uluslararası arenada temsil edip destekleyerek, çalışmalarını sergileyecek ve fikir alışverişinde bulunabilecekleri bir platform olması amaçlanan Art 350, yatırımı ve koleksiyonculuğu konusunda da danışmanlık yapmaktadır. Ustalaşmış sanatçıların yanında genç kuşak sanatçılara da şans tanıyarak dünyamıza kazandırmayı misyon edinen galeri, sanatçı- eseri-izleyici arasında köprü oluşturarak sanatı daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor…

Galerinin açılış sergsinde, çalışmalarında insan figürüne odaklanan Türk ve Alman iki kadın sanatçının ortak söylemleri ‘’Transfigurative’’ ile buluşuyor.

Arzu Başaran işleriyle ilgili olarak ‘’Bugüne kadar yaptıklarımın hareket noktası insan ve insanın durumları oldu. Zaman geçtikçe, yaşadığım coğrafyanın bazen kimlik sorunlarına, hafızayı merkeze koyarak, unutmak ve hatırlamak üzerine odaklandım. Kaybedilen yüzleri, dokular ve katmanlar aracılığı ile yeniden oluşturdum. Bazen de güçlünün güçsüz üzerindeki eşitsiz ve haksız şiddetini, baskısını,  çocuk ve ergen yüzleri üzerinden göstermeyi seçtim.   Bu eşitsiz ve tekinsiz durumu medyanın nasıl sıradanlaştırdığını çizimlerle gösterdim.  Sanatın diline çevirdim unutturmamak için. Her sergi kendi tekniğini oluşturur benim açımdan, kavram ve yöntem beraber, iç içe gelişir çoğunlukla. Yaşadığım yerde görülmeyen kimlikler, yasaklanan diller oldukça vicdanım, sanatın özgür ifadesi içinden söz almaya devam edecek .’’ yorumunu yapıyor…

Ruth Biller da, insan vücudunu resimlerle ifade ederek açığa çıkarıyor. Çalışmalarında, ritmik fotoğraf dizileri kanvas ve kâğıt üzerinde renk katmanları ve boyutsal örtüşme ile görüntülenmekte. Böylece koreografik olarak kusursuz film kareleri aracılığı ile, duygusal dekorasyonun hareketli sahneleri ile figüratif fragmanları yüzleştirebilmekte. Ruth Biller’in resimlerinde barok tarzı ile zengin renklerin dili, açık sözlü realizm bir araya gelmektedir. Resimlerin özgür tarz oluşum süreci; ön hazırlık çizimleri kullanılmadan, jest desteğinin klişelerine dayanmadan, oluşumun kendi hareketliliği ile etkileyici resimler yaratmak için gerekli bir koşuldur. Ruth Biller, seri film çerçevelerini ima ederek, kendi dramatik prodüktörlüğü içinde de rol almaktadır. Çalışmalarının konularını artistik süreçlerinin ön aşamaları sırasında; kişisel fotoğraflarının yanı sıra toplanmış dökümanlarla, geçmiş tecrübeleri aracılığıyla dönüştürmektedir.

Christa Frieda Vogel & Şebnem Kutal

Bağdat Caddesi No: 350 Erenköy 34738 İstanbul.

Tel: 216- 369-80-50. Mobile: 553-264-43-04.

Web: www.galata-house-of-art.com, www.art350.com

E-mail: cfvogel@annalaudel.com , sebnem.kutal@annalaudel.com

*Galeri, hergün 11.00-22.00 arası ziyaret edilebilir.

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!