Ayvalık 2. Gençlik Tiyatro Şenliği Başlıyor…

“Ayvalık 2. Gençlik Şenliği” 27-30 Nisan 2024 tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşuyor…

Ayvalık Sanat Derneği (ASD) ve (AYKÜSAD) olarak ilkini geçen yıl aynı tarihlerde 27-30 Nisan 2024 da gerçekleştirdikleri şenliği bu yıl da aynı tarihte 27-30 Nisan 2024 de topluluklarına ev sahipliği yapacak. Ayvalık çevre ilçeleri, illeri ve Türkiye’nin birçok bölgesinden nitelikli çalışmaları yapan ve şenliğe katılmak isteyen tüm toplukları bir araya getirmeyi hedefleyen şenlik için geri sayım başladı. Amaç; amatör, profesyonel, üniversite ve lise tiyatrolarının seçkin örneklerini Ayvalık’ta buluşturmaktı. Bu da şenliğin programı incelendiğinde tam anlamı ile gerçekleşmiş gibi görülüyor. Atölye çalışmaları, deneysel anlayışları ve her yerde kavramını da vurgulamak için farklı yaratım ve özgün eserlerin katılması ve şenlikte yer alması içinde çalışmış şenlik komitesi. Bu yıl şenlikte yer alacak oyunların tamamı ücretsiz olacak ve gençlerin seyirci olarak katılımı içinde çalışılacak.

Kültürel yönü de ağır basacak şenlikte oynanan oyunlar üzerine söyleşilerde olacak. Oyunculuk, güncel konuları ve üsluplarının da konu edileceği söyleşilere halkın katılımı sağlanacak ve kültürel anlamda paylaşım hedeflenecek. Ayrıca bu yıl Ayvalık Belediyesinin şenlik komitesine katılımı ve organizasyonda yer alması şenlik tanıtımının niteliğinin güçlenmesini de sağlamış. Önümüzdeki yıl, 2024 den itibaren şenliğin uluslararası bir festivale dönüşmesi için çalışmalar titizlikle sürdürülmekte. Geçen yıl Yunanistan’ın Midilli adasından, Azerbaycan’dan ve Almanya Nürnberg’ten katılım için müracaat etmek isteyen tiyatrolar olmuş, fakat projenin yeni yeni hayata geçiriliyor olması katılım taleplerinin daha sonraki yıllara kaydırılmasını gerekli kılmış.

Sponsorların desteği organizasyonun güç birliği içinde yürütülmesi sağlamış ve Ayvalık halkı tarafından şenliğe sahiplenilme hissi oluşturmuş. Ayvalık’ta ki bir avuç eğitimci ve tutkunu tarafından başlatılan ve bu yıl ikincisi düzenlenecek Gençlik Şenliği; Ege’nin bu kıyı şehrinde sesini duyurmaya başladı. Gençlere kendilerini tanıma fırsatı vermek, kişilik oluşumlarına katkı sunmak, cesaret ve olgunluk aşılamak ve kültürel paylaşıma katkı sunmak gibi birçok nedenle yola çıkmış şenlik komitesi. Artık geri sayımın başladığını dile getiren Festival Koordinatörü H.Sadi MASTAR sosyal bir sorumlulukla yola çıktıklarını Ayvalık halkından ve sanatseverlerden yoğun destek aldıklarını dile getiriyor. Bundan da mutluluk duyduğunu aktarıyor ve unutmadan ekliyor; Haydi hep birlikte Tiyatroya gidelim, salonlar boş kalmasın! Şimdi gençlerimize ne kadar güvendiğimizi ve değer verdiğimizi göstermenin zamanıdır… Körfezdeki tüm sanatseverleri Ayvalık’ta dört gün sürecek bu cıvıl cıvıl şenliğe davet ediyoruz…

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType