47. Kütüphane Haftası Kutlanıyor: İstanbul Kütüphanelerini Keşfedin!

24 Mart 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

28 Mart – 3 Nisan 2024 tarihleri arasında, bu yıl 47.’si kutlanacak ‘Kütüphane Haftası’nın bu yılki teması “İstanbul Kütüphanelerini Keşfedin” olacak. Hafta boyunca tüm İstanbul’a yayılan çok çeşitli etkinlikler İstanbul halkını bekliyor…

Bilindiği gibi, vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımaları ve kütüphanelerden daha çok yararlanmalarını teşvik etmek amacı ile 1964 yılından bu güne her yıl Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta, ülkemizde Kütüphane Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl 47.’si kutlanacak “Kütüphane Haftası”, birbirinden ilginç etkinlikler, aktiviteler ve buluşmalarla geçmiş yıllardan farklı bir biçimde kutlanacak. Hafta kutlamalarında, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde, en temel kamusal alanlardan biri olan kütüphanelerin yaşayan çekim merkezlerine dönüştürülmesine öncülük etmek” gerekçesinden hareketle İstanbul’un yaşayan kütüphanelerine toplumun merak ve ilgisini uyandırmak ve kütüphanenin bilgiye erişimdeki aracı rolüne odaklı ortaklarla güç birliği yaparak çağdaş kütüphane hizmetlerinin İstanbul halkı tarafından daha kolay erişilebilir hale getirilmesini sağlamak amaçlanıyor.

47. Kütüphane Haftası İstanbul Kutlama Programı etkinliklerin merkezinde doğrudan İstanbul halkı yer alıyor. Hafta’nın sloganı ise bu yönelişi ifade ediyor: “İstanbul Kütüphanelerini Keşfedin”. İstanbul’da yaşayan insanların, kent yaşamında önemli kültürel olanakları barındıran kütüphane ve bilgi merkezlerini keşfetmeleri için çağrı niteliğindeki kutlama etkinliklerinde, yetişkinlerden çocuklara kadar yayılan çeşitlilikte aktiviteler sunuluyor.

İstanbul Şubesi tarafından organize edilen hafta etkinlikleri, İstanbul Valiliği başta olmak üzere İl ve Turizm Müdürlüğü, ve İstanbul’daki birçok kütüphane/ bilgi merkezi ve çeşitli kurum ve kuruluşların işbirliği ve desteği ile gerçekleştiriliyor.

28 Mart 2024 Pazartesi günü Saat:10.00’da Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek 47.Kütüphane Haftası resmi açılış töreninde; öğrenciler ve sivil toplum kuruluşları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dr. Mimar Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu birer konuşma yapacaklar. Konuşmaların ardından çeşitli kategorilerden oluşan “ İstanbul Şubesi 2024 Ödülleri Töreni” gerçekleştirilecek. Açılış töreni; “Sıradışı Okurlar 2024 Belgeseli’nin gösterimi, Araştırmacı Yazar Haldun Hürel’in konuk olduğu “Kitap ve Sevgisi” konulu hafta açılış konferansının ardından, Kadir Has Üniversitesi Latin Dans Topluluğu’nun gösterisi ile son bulacak.

Haftanın hemen öncesinde, 27 Mart 2024 Pazar günü saat 15.00 de İstiklal Caddesi’nde “İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor” temasıyla gerçekleştirilecek yürüyüş, programın ilk etkinliği olarak dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediye Bandosu’nun eşliğinde Tünel Meydanı’ndan başlayıp Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulması ile son bulacak yürüyüş sırasında, İstanbul’daki kütüphane isimlerinin ve çeşitli sloganların yer aldığı pankartlar taşınacak. Halka, İstanbul Kütüphanelerini tanıtan ve korsan yayıncılığın önlenmesini isteyen broşürler dağıtarak, kitap ayraçları ve rozetler hediye edilecek. Etkinliğin sloganı ise : Kütüphaneleri Keşfedin, Korsanı Yok Edin! Yayınevleri, yayıncılık sektörü örgütleri, edebiyatçılar, yazarlar ve yazar örgütlerinden temsilcilerin de katılacağı yürüyüşte ayrıca, yayıncılık sektörünün önemli sorunlarından biri olan “korsan yayıncılığa” da dikkat çekilecek.

47. Kütüphane Haftasında bir ilke daha imza atılıyor:, İstanbul’daki bazı halk ve belediye kütüphanelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek “Geceleyin Kütüphane” adını taşıyan etkinlikte, Hafta boyunca bazı kütüphanelerin geç saatlere kadar açık tutularak halka yönelik etkinlikler düzenlenmesi hedefleniyor. “Geceleyin Kütüphane” etkinlikleri, İstanbul halkının kütüphaneleri keşfetmeleri için önemli bir fırsat oluşturuyor. Etkinlikler kapsamında açık tutulacak kütüphanelerde, halkın kütüphanelerden akşam saatlerinde de yaralanması sağlanırken, yetişkin ve çocuklara yönelik konferanslar, atölye çalışmaları ve film gösterimleri gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yine Geceleyin Kütüphane saatlerinde kütüphanelerden yararlananlar ve kütüphanelere ilk kez üye olanlar arasında yapılacak çekilişlerle İstanbullulara çeşitli hediyeler verilecek. Kütüphane Haftası boyunca akşamları açık olacak kütüphane isimleri ve çalışma saatleri hafta programından öğrenilebilir.

Hafta boyunca birçok farklı mekanda gerçekleştirilecek ve etkinlikleri de kutlama programına zenginlik kazandırıyor. Bu kapsamda çeşitli sergiler, yarışmalar ve organizasyonlar gerçekleştirilecek. 28 Mart – 24 Nisan 2024 tarihleri arasında gezilebilecek ve İstanbuldaki otuz farklı kütüphanenin fotoğraflarının yer aldığı “İstanbul Kütüphanelerini Keşfedin : Her Kütüphane Bir Dünya” konulu fotoğraf sergisi Taksim’de İstanbul Yeminli Mali Müşavirler (YMMO) Sergi Salonu’nda görülebilir. Sergiye katılacak ziyaretçiler, kentin kültürel zenginliğinin işlevsel bir parçasını teşkil eden kütüphane ve bilgi merkezlerine görsel bir yolculuğa çıkacaklar.

Tüm İstanbul halkının davetli olduğu hafta etkinlikleri programına, dernek web sayfasında yer alan http://www.istanbulkutuphaneci.org/kutuphanehaftasi/hafta-programi linkinden erişilebilir.

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType