SanatLog yazılarına abone olunYazılar RSSSanatLogYorumlar RSS

Bağımsız Sinemacı: Abel Ferrara

Amerikan bağımsız sinemasının ilginç isimlerinden biri olan ülkemizde fazla tanınan bir yönetmen değil. -Bildiğimiz kadarıyla sadece tek bir filminin DVD’si piyasaya sürüldü- Değişik türlerde filmler çevirmiş olan ’nın filmlerinin ortak özelliği hemen hepsinin çok rahatsız edici olması, büyük bir sıkıntı ve kasvet duygusu içermesidir. İtalyan asıllı sinemacı filmlerinde Amerikan toplumunun kaygılarını, endişelerini ve kabuslarını dile getirmiştir. Ve diğer bir büyük sinemacı kadar derinlikli olmasa da bazı filmlerinde içinde yaşadığı ülkenin arka sokaklarının, kenar mahallelerinin sefaletini, çürümüşlüğünü, yozlaşmışlığını ve kokuşmuşluğunu bir yumruk gibi yüzümüze çarpan sertlikte ve acımasızlıkla anlatır. Onun filmleri o kadar karamsar ve tedirgin edicidir ki; kimi seyirciler bu filmlere katlanamayabilir ve izleyemeyebilirler. Bu yüzden Abel Ferrara filmleri her seyirciye göre değildir. Bu filmleri izleyebilmeniz için sağlam sinirlere sahip olmanız ve dayanıklı olmanız gerekir.

abel ferrara

1979′da ilk filmini çeker. The Driller Killer (Matkap Katili) adlı korku filminin başrolünde kendisi oynamaktadır. Son derece vahşi ve kanlı sahneler içeren bu istismar filminin ardından esas ününü ve ilk çıkışını 1981′deki Angel of Vengeance (Ms .45 - İntikam Meleği) adlı filmle yapar. Tecavüze uğrayan genç bir kızın erkeklerden öç almasını içeren bu film de bir korku filmidir. -Bu film bazı meraklıları için kült film statüsüne erişmiştir- Daha sonra birkaç TV filmi ve 80′li yılların ünlü polisiye dizisi Miami Vice’ın birkaç bölümünü yönetir. Bunların ardından başrolünde Peter Weller’in olduğu (Robocop’daki robot polisi oynayan aktör) Cat Chaser (1989) isimli bir kara film çeker (Ne yazık ki bu film hakkında bilgim yok). Başrollerinde Christopher Walken ve Wesley Snipes’ın oynadığı King of New York’un (1990, New York Kralı) ardından başrolünde Harvey Keitel’in oynadığı Bad Lieutenant’ı (1992, Haşin Polis) yönetir. Bu film Ferrara’nın en iyi filmidir ve çoğu kişi tarafından en önemli filmi olarak kabul edilir. Ancak bu film son derece itici ve sert sahneler içerir; o yüzden pek çok yerde -ülkemiz dahil- sansüre takılır (Show TV on sene kadar önce bu filmi kuşa çevirerek bir kaç kez yayınlamıştı.).

king of new york bad lieutenant

1993 yılında, başrollerini Harvey Keitel ve Madonna’nın paylaştığı Dangerous Game’i (Tehlikeli Oyun) çeker Ferrara ama film fazla ses getirmez. Aynı yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Body Snatchers (Vücut Parçalayıcılar) adlı filmi yönetir. Bu film Don Siegel’in 1950 tarihli ünlü bilim kurgu-korku filmininüçüncü ve çok başarılı bir yeniden çevrimidir. -Bu film kendi türünde zirvededir-

1995 yılında en kasvetli ve rahatsız edici filmi olan The Addiction (Tutku) isimli siyah beyaz, tüyleri diken diken eden vampir filmini çeker.

the addiction

Sonraları bizde en bilinen filmleri olan, başrollerinde yine Christopher Walken ve Isabella Rosselini’nin olduğu The Funeral (1996, Cenaze Töreni) adlı mafya filmi ve uyuşturucu bağımlılığı ve şizofreni hakkındaki, başrollerinde Dennis Hopper, Beatrice Dalle ve ünlü manken Claudia Schiffer’ın  oynadığı Blackout (1997, Karartma) filmleri gelir.

the funeral

1998′de şizoid bilim kurgu filmi New Rose Hotel (başrollerde Willem Dafoe, Asia Argento ve Christopher Walken) ve 2024′lerde ‘R Xmas (2001), başrolünde ’un oynadığı Mary (2005, Meryem) adlı mistik fantastik film (bu film üç sene önce İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti) ve son olarak geçen yıl yine İstanbul Film Festivali’nde gösterilen Go Go Tales (Striptiz Hikayeleri) -ki bu film kişisel görüşüme göre yönetmenin en başarısız ve niteliksiz filmidir; sıradan bir kara mizahtır- adlı filmleri çeken Abel Ferrara’nın filmografisi her bünyeye göre değil, görüldüğü gibi. Ancak içinde yaşadığımız dünyanın ne denli zalim ve acımasız olduğunu büyük bir sinemasal ustalıkla izlemek, düşünmek ve hayata daha farklı gözlerle -yenilenmiş, farklılaşmış insan olarak- bakmak istiyorsanız ve sinema sizin için sadece bir eğlence aracı değilse ne yapıp edin bu usta sinema adamının filmleriyle tanışın. Dünyaya bakış açınızın değiştiğini göreceksiniz.

(Not: Abel Ferrara filmlerinin çoğunun senaryosunu Nicholas St. John isimli şahıs yazmıştır. Bu şahıs kimi kaynaklara göre Ferrara’nın en yakın arkadaşı, kimi kaynaklara göre ise yönetmenin kendisidir.

Ayrıca bu önemli bağımsız yönetmenin Mary dışındaki filmlerini de yasal olarak DVD raflarında görmeyi diliyoruz.)

Yazan: Ömer Ziya Özkam

Yorumlar

5 Yorum on "Bağımsız Sinemacı: Abel Ferrara"

 1. luis on Çar, 18th Mar 2024 2:06 pm 

  Filmleri gösterime girmediği için dağıtım şansı da, izlenme fırsatı da bulamıyor. The Funeral’i tek geçerim…

 2. Hakan Bilge on Çar, 18th Mar 2024 4:20 pm 

  Bağımsız yönetmenlerin ünlü oyuncularla çalışabilmesi pek rastlanmayan bir durum fakat Robert Altman, Jim Jarmusch, Abel Ferrara, stüdyo içindeki bağımsız auteur Terry Gilliam, Kanadalı marjinal David Cronenberg, karanlığın yönetmeni David Lynch, Robert Altman’ın çömezi Alan Rudolph ve “bağımsızların bağımsızı” Stanley Kubrick gibi kimi yönetmenler bu çemberi kırabilmiş, yapımcılara söz geçirebilmiş, dev kadrolardan oluşturdukları filmleriyle gerçekten ciddi işler çıkarabilmişlerdir. Ferrara’nın The Funeral ya da Blackout’u bu filmlerdendir.

  “Bağımsız” etiketinin içi boşalmaya başlamıştır, o ayrı.

 3. kusagami on Çar, 18th Mar 2024 5:41 pm 

  pek fazla haşır neşir olduğum yönetmenlerden olmasa da, bu yazıyı göz önünde bulundurarak listeme aldığım yönetmenler arasına girdi. ayrıca teşekkür ederim bu sinematografi için.

 4. wherearethevelvets on Çar, 18th Mar 2024 9:46 pm 

  Abel Ferrara’ya dikkat çeken birini görmek çok güzel ve umut verici :)
  Yönetmen gerçekten çok takıntılıdır ve bunu filmlerine otosansürsüz yansıtır (ki bayılırım buna). Maalesef o da son dönemlerde biraz yumuşadı. Şok görüntülerden mahrum bırakıyor bizleri. Ben kendisini kaliteli bir istismar film yönetmeni olarak kabul eder ve kendisine saygı duyarım.

  Ömer Ziya arkadaşımın ellerine sağlık… Keşke filmlerine de ayrıntılarıyla yer verse…

 5. azaplanca on Cum, 20th Mar 2024 3:40 pm 

  Harvey Keitel’i oynattığı Bad Lieutenant filmi mutlaka izlenmeli… Eline sağlık…

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!