Baki Duyarlar’ın “Overseas” Albümü Ada Müzik’ten Çıktı… | SanatLog

Baki Duyarlar’ın “Overseas” Albümü Ada Müzik’ten Çıktı…

Türkiye ve uluslararası müziğinin önemli piyanisti, besteci ve eğitmenlerinden Baki Duyarlar’ın kurucusu olduğu ve liderliğini yaptığı OnQ Band ile beraber kaydettiği yeni albümü ‘OVERSEAS’, Ada Müzik etiketiyle yayınlandı…

20. Akbank Festivali kapsamında, İKSV Salon’da gerçekleşen özel bir proje konserinin ertesinde kaydedilen albümde kendisine dünyaca tanınmış, birlikte çalmak için çok tercih edilen, ilham verici ve yaratıcı usta müzisyenleri eşlik ediyor. Baki Duyarlar’ın (piyano ve klavyeler) yanısıra Sean Rickman (davul), Kai Eckhardt (elektrik bas) ve Stanislav Mitrovic (alto saksofon & ewi) yeraldığı yeni albüm müzikmarketlerde yerini aldı.

Baki Duyarlar’ın Hollanda’da yaşadığı dönemde Stanislav Mitrovic ile beraber kurduğu OnQ isimli grupla kaydedilen albümde beş parça yer alıyor. Sırasıyla “kaykay”, “sea monkey”, “unevensea”, “like” ve “uninvented” adlı parçaların biri haricinde (“Uninveted”) tüm besteleri ve düzenlemeleri Duyarlar’a ait. Albüm hakkında “Yeni yazdığım müzikler be-bop gramerini kullanan yeni model parçalar, yoğun funk elementleri içeriyor. Proje için seçtiğim müzisyenlerden Liberya-Almanya asıllı Amerikal’ı Kai Echardt, entelektüel funk müziğinin lideri, davulcu Sean Rickman ve grubun son elemanı Belgrad doğumlu, etnik kökenini be-bop ile harmanlamış ve daha sonra kendi müziğini icra ettiği müziklerden oluşturmuş olan saksofonist Stanislav Mitrovic.

Babajim stüdyolarında Alp Turaç ve Zeynep Tunay tarafından kaydedilen albümün miks&masteringi Cem Büyükuzun’a ait.

BAKİ DUYARLAR

1967′de nesilden nesle birbirinden öte müzisyen kimliklerine sahip Duyarlar ailesinin bir üyesi olarak İstanbul’da doğan müzisyen, henüz 11 yaşındayken Belediye Konservatuarında profesyonel müzik eğitimine başladı, 9 yıl süren ve bu dönem sonrası 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümüne kabul edilerek, Adnan Saygun, İlhan Usmanbaş ve Cengiz Tanç gibi önemli usta eğitmenlerin öğrencisi oldu. Ancak radikal bir düşünceyle 1988′de eğitimini Hollanda’da sürdürme kararı alan müzisyen, Rotterdam Devlet Konservatuarı bölümüne kabul edilerek yurtdışına yerleşti. Kenny Werner, Monty Alexander, Eddie Gomez, Mike Manieri, Bob Brookmeyer gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. Henüz 24 yaşında ”Doçent’ ‘ünvanı alarak Amsterdam, Rotterdam ve La Hey müzik okullarında öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. 1993′de Tillburg Devlet Konservatuarı Piyano bölümünden mezun oldu. Ünlü tenor saksafoncu Stanislav Mitrovic ile kurdukları ”OnQ” adlı grubu ile bir çok festivalinde yer aldı. Farklı ülkelerden müzisyenlerin biraraya gelerek oluşturduğu OnQ Band, Avrupa’nın önde gelen ve funk gruplarından biri olarak haklı bir üne kavuştu. Elektronik alt yapılı baladlar, virtüözlüğün sınırlarını zorlayan hızlı tempolu parçalar, müzisyenlerin, müzikteki boş alanları yaratıcılıklarıyla doldurabilecekleri daha durağan ve sade besteler ve Türk müziğine has aksak ritimlerde bestelenmiş eserlerden oluşan müziğini sunan grup, dinleyicilerini genişletti.

1997′de İstanbul’a geri dönerek Türkiye’de gerçekleşen tüm önemli festivallerde piyanist ve besteci kimliği ile birçok önemli projede yer aldı. Baki Duyarlar, oluşturduğu farklı müzik topluluklarıyla yıllardır değişik tarzlarla sahnede yer almaktadır.

Halihazırda faal olan iki grubundan birisi olan “It trio”da bas gitarda genç yetenek Ahmet Türkmenoğlu ve davulda maceracı yorumuyla Ediz Hafızoğlu yer almaktadır. Daha fazla akustik müzik icra eden bu topluluğun, büyük bir sıcaklık ve yoğun bir duyguyla sergiledikleri repertuar, çağdaş besteleri, dünya müziklerinden başlayıp bilinen standartlarına uzanan geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Baki Duyarlar yer aldığı her farklı performans ve kayıtta, yaratıcı ve çok yönlülüğünü başarıyla harmanlamaktadır. Müzik yeteneği, dostça uyumu, güçlü mizah anlayışı sayesinde yerli ve yabancı pek çok önemli çıyla sahne almıştır; bunların arasında Randy Brecker, Ada Rovatti, Brian Lynch, Eric Vloeimans, Dick de Graff, Erkan Oğur, Bülent Ortaçgil ve daha pek çokları sayılabilir. Müzikal anlamda iş birliği içinde olduğu kişiler Baki Duyarlar’ı bir çok defa yurt dışına taşımıştır. Çeşitli çı ve topluluklarla Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Kazakistan, ABD, Hırvatistan ve Umman’da performanslar sergilemiştir. dünyasında uluslararası nitelikte birçok önemli konsere ve sıradışı projeye imza atan Duyarlar, artık kendi adına özel projelerini ülkemizde çeşitli festivaller ve albümler ile daha geniş müzikseverler ile paylaşmaya devam ediyor. “Müziğin yaşayan bir , ın da yaşadığımız zamana göre yeni şekiller aldığına inandığını” belirten Duyarlar, piyanosu aracılığıyla içinde hissettiği müziği aynı samimiyet ve saflıkla dinleyicilerine iletmektedir. Yarattığı müziğin gücü köprüler kurmuş ve dünya çapında bir dinleyici kitlesinin ruhuna işlemiştir.

Stanislav Mitrovic

Belgrad doğumlu Stanislav Mitrovic, solo çalışmalarının yanında Ratko Zjaca, l Foster and John Patitucci, Denise Jannah, Reggie Workman, Randy Brecker, Miroslav Vitous, Jeff “Tain Watts, Paul Jackson ve Mike Clark gibi isimler ile çalıştı. Mitrovic, tenor, alto, soprano ve bariton saksafon dışında klarnet, bas klarnet ve EWI çalıyor.

Kai Eckhardt

Çok yönlü müzisyen okul çağlarında dalış ve jimnastik gibi aktif spolar yaptı. Müziğe yöneldiğinde dünyanın en önde gelen çılarıyla buluştu. Aralarında John McLaughlin, Billy Cobham, Garaj Mahal, Trilok Gurtu, Stanley Clarke, Wayne Shorter, Patrice Rushen, Dewey Redman, Donald Byrd, Bela Fleck, Victor Wooten, Robert Walter, Karl Denson, Michael Franti, Larry Coryell, Warren Hill, Al di Meola, Zakir Hussain, Vital Information, John Scofield ve Bill Frisell gibi pek çok önemli çıyla ortak çalışmalar gerçekleştirdi.

Sean Rickman

Amerikalı Davulcu Rickman, aynı zamanda şarkı söyleyip bas gitar çalıyor. Çalıştığı çılardan bazıları ise Shawn Lane, Mescell Ndegeocello, Andy Milne, Phil Upchurch, Angela Bofill ve Steve Coleman-Five Elements…

www.bakiduyarlar.com

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType