Derviş Zaim’in Gölgeler ve Suretler’i 11 Mart’ta Vizyonda…

DERVİŞ ZAİM’İN ÇEKMEK İÇİN 14 YIL BEKLEDİĞİ ÖDÜLLÜ FİLMİ “GÖLGELER VE SURETLER’’ 11 MART’TA VİZYONDA…

1963 yılında Kıbrıs’ta Türklerle Rumlar arasında parlayan ‘Kıbrıs Olayları’ bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın gözünden beyazperdeye aktarılıyor. Film; konusu, sürükleyici temposu, dilinin tazeliği ile nda farklı ve çarpıcı bir yapıt olarak göze çarpıyor.

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’den Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinden En İyi Kurgu (Aylin Zoi Tinel) ve Sinema Yazarları Derneği Ödülü ile dönen , Derviş Zaim’in Cenneti Beklerken (minyatür) ve Nokta (hat) ile başladığı ‘Geleneksel Türk Sanatları’ üçlemesinin son halkası. , 1963 Kıbrıs çatışmalarının gündeme geldiği ilk film olma özelliğini taşıyor.

Bunun yanısıra; Rum ve Türk oyuncuların Kuzey Kıbrıs’ta yer aldıkları ilk uzun metrajlı sinema filmi olma niteliğine de sahip.

Hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan ünlü yönetmen Derviş Zaim, filmini çekebilmek için koşulların oluşmasını tam 14 yıl boyunca bekledi.

’, 1963’te Kıbrıs’ta başlayan olaylar sırasında bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç kızın geçirdiği dönüşüm ve olgunlaşma sürecini anlatıyor. Yıkılıp yanan köylerden, daha güvenli olan şehre kaçış macerası esnasında yaşanan dostluklar ve savaş ortamı, Kıbrıs’ın altmışlı yıllardaki hikâyesine ışık tutuyor. Hikâyenin fonunu ise Kıbrıs’ın Karpaz bölgesi ve Büyükkonuk Köyü’nün olağanüstü güzellikteki doğası, köyleri, tepeleri ve deniz oluşturuyor.

Filmin yapımcılığını Maraton Film ve Yeşil Film, yetkili yapımcılığını Sadık Ekinci, uygulayıcı yapımcılığını Emre Oskay, yönetmenliğini Elif Taşçıoğlu, kostüm tasarımını ise Hüseyin Özinal üstlendi. ‘’in görüntü yönetmeni ise Emre Erkmen.

Türk ve Rum oyuncuların birlikte yer aldığı filmde, Osman Alkaş, Settar Tanrıöğen, Erol Refikoğlu, Buğra Gülsoy, Hazar Ergüçlü, Popi Avraam, Ahmet Karabiber, Nadi Güler, Ekrem Yücelten, Cihan Tarıman, Cem Yardımcı, Konstantinos Gavriel, Pantelis Antonas gibi oyuncular performanslarıyla göz dolduruyor.

8 haftalık ön hazırlık sürecinin ardından filmin çekimleri 5 haftada tamamlandı. Karpaz, Büyükkonuk, Gazimağusa halkı da çekimlerde yer aldı.

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

2 Yorum on "Derviş Zaim’in Gölgeler ve Suretler’i 11 Mart’ta Vizyonda…"

  1. Olcay on Per, 17th Şub 2024 3:49 pm 

    Bu aralar merakla beklediğim tek Türk yapımı.

  2. M & S on Cts, 19th Şub 2024 5:05 am 

    Derviş Zaim bir dönem sinemaya ciddi bir giriş yapmıştı. Filler ve Çimen, Tabutta Rövaşata gibi yapımlar alanına göre oldukça iyi birer örnek oldular. Ama son zamanlarda yaptığı filmler ile düşüşün ve hatta çöken bir sinemacının temsili örneği oldu. Bu film ile kendini toparlar inşallah, destek vermek gerek.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType