Kemal Nuraydın Yeryüzünden Yansımalar Fotoğraf Sergisi

Kemal NURAYDIN’ın Objektifinden ve Sesinden 1 – 20 Mart 2011 tarihleri arasında V Galerisi’nde gezilebilir…

V Galerisi, 1 Mart  2011 Salı günü Kemal NURAYDIN’ ın ‘’YERYÜZÜNDEN YANSIMALAR’’ fotoğraf sergisi için kapılarını açıyor. ’ın yurtiçi ve yurtdışına yaptığı sayısız seyahatte çektiği fotoğraflardan oluşan sergi 20 Mart 2011 tarihine kadar gezilebilecek.

Fotoğraf, hayatın kısa bir özetidir ancak aynı kare, farklı dünya görüşüne sahip olanlar için farklı anlamlar ifade eder. Fotoğraf taşıdığı anlamın yanı sıra, zamansız ve ölümsüzdür. Etkileyici bir kare aradan uzun yıllar geçtikten sonra bile unutulmaz, zihinlerde iz bırakır. Fotoğrafçı, makinesini kullanarak dünyanın farkına varmamızı sağlar.

Fotoğrafın öyküsünü fotoğrafçının kendisinden dinlemek bizi o karedeki yaşama bir adım daha yaklaştırır, fotoğrafçının o kareyi yakaladığı andaki duygu ve düşüncelerini anlamamızı sağlar. Bu sergide fotoğrafçı Kemal NURAYDIN’ın sesinden sergilenen fotoğrafların öykülerini dinleyebilecek, multimedya çalışmaları ile sergilenmemiş fotoğraflarını sergi salonundaki ekrandan izleyebilecek ve onun tarafından yapılacak sunumlara katılabileceksiniz.

Kemal NURAYDIN kimdir?

, 20 yıla yaklaşan fotoğraf serüveninde dünyanın dört bir yanında yüzbinlerce fotoğraf çekme şansına sahip oldu. Dünyanın pek çok ülkesinde prestijli dergilerde yayınlanan fotoğraflarının yanında, yayınlanma şansı bulamayan pek çok ilginç fotoğraf da çekti. Bu sergide NURAYDIN, kimisi National Geographic, Atlas, Geo, Reader’s Digest gibi dergilerde yayınlanmış, bazısı ise hiç yayınlanmamış belgesel fotoğraflarının yanı sıra hiç sergilenmemiş farklı alanlardan deneysel çalışmalarıyla da sanatseverlerin karşısına çıkacak.

, 1970 yılında Antakya’da doğdu, lise eğitimini bitirdikten sonra 1988’de üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi.

Çocukluğundan beri var olan fotoğraf merakı, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken ilk refleks fotoğraf makinesini satın alması ve birkaç ay sonrasında da Atlas Dergisi’nin ilk fotoğrafçısı olarak işe girmesiyle hayatına yön vermeye başlar. NURAYDIN, dergide yayınlanan foto röportajlar ve yazılarının yanı sıra, kişisel deneyimlerini aktararak fotoğraf öğrettiği ve o yıllarda pek çok insanın fotoğrafa başlamasında rol oynayan “Fotoğraf Sayfası”nı hazırlama görevini üstlenir.

Fotoğraf çekmek üzere 50’nin üzerinde ülkeye seyahat etmiş olan NURAYDIN’ın yazı ve fotoğrafları Japonya, Almanya, ABD, Yunanistan, İsrail, Macaristan, İsveç,İspanya,Polonya ve başka birçok ülkede yayınlandı. Nuraydın’ın fotoğrafları daha önce Türkiye, Fransa, Yunanistan ve ABD’de çeşitli sergilerde izleyicisiyle buluştu.

NURAYDIN, National Geographic Türkiye’de çalıştığı sürede yayınlanan ve bazısı kapak konusu olan (En son yayınlanan konusu: Türkiye’de Üzüm ve Şarap, Aralık 2010) 15 kadar makaleyi fotoğraflamasının yanı sıra birçok önemli ve özgün projenin sorumluluğunu üstlendi. Bu projelerin bir kısmı fotoğrafla ilgili olsa da aralarında özel ekler, haritalar, CD’ler ve kitaplar da bulunuyor.

NURAYDIN, derginin Türkiye’deki okurlarına sunduğu 4 CD’den oluşan National Geographic İnteraktif Okulu’nun ve 2 CD’den oluşan Dijital Okulu’nun uyarlamasını ve editörlüğünü  yaptı. Birçok fotoğraf yarışmasında jüri olarak da yer alan çı, ilk kurulduğu günden 2010 yılının başına kadar National Geographic Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Yardımcılığı ve Proje Koordinatörlüğü görevini üstlendi, halen National Geographic’in Türkiye ve diğer ülkelerdeki çeşitli edisyonlarına fotoğrafçı olarak katkıda bulunuyor. Ayrıca 2010 yılında kurduğu Istanbul Photo Workshops aracılığıyla dünyaca ünlü fotoğrafçıları Türkiye’ye getirtip burada fotoğraf çalıştayları düzenliyor ve kendine özgü bir yöntemle fotoğraf meraklılarına eğitim veriyor. , yaklaşık 8 aydır multimedya çalışmalarına da imza atıyor.

Bilgi için www.istanbulphotoworkshops.com

V - Büyükçiftlik Sokak. 16 A Nişantaşı –İSTANBUL - +90 212 231 58 80 - http://www.vsanat.com - [email protected]

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType