Sedef Özkan - Aynı Yaprakta Olmak

Sedef Özkan ‘ninnikâbusninni’den sonra ikinci öykü kitabında; farklı zamanlarda, farklı adreslerde dolaşıyor. Zamanlar, adresler, ‘ben’ler, evrende upuzun bir çığlıkta buluşuyor…

“Sakin ol biraz” diyor. “Bir şey düşünme, sakin ol, onlar istemedikçe bir yerde çalışamazsın, bunu biliyorsun, senin için bundan sonra planladıkları; ilaç deneği olman.” “Neden?” diyorum. “Ben çok iyiyim, hak etmiyorum tüm bunları.” “Genlerin” diyor. “Gen taraması sonuçların uygun değil. Ne kadar ilaç tedavisi görsen, takviye medikaller de kullanılsa uygun değilsin. Bugün olmasa yarın arıza vereceksin. Bu yüzden önlemlerini aldılar şimdiden. Büyükannenin arşivi için beni buldun. Senin pozisyonunda, statünde kim yapar bunu? Çılgınlık tek kelimeyle! Arşivi yakamadın, dönüşüm odacıklarına atmak aklına gelmedi! Etkinlik yaparım diye kılıf bile uydurdun. İşle süsleyerek, kendini ne güzel rahatlattın! Bana öyle bakma! Evet, bunları biliyorum çünkü seni hissedebiliyorum.”

“Sen yabanisin.” diyorum.

SEDEF ÖZKAN

1969 yılında Ankara’da doğdu. Ortaöğrenimini Ankara Deneme Lisesi’nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü İngilizce hazırlık sınıfını okuduktan sonra, Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Rus Dili ve ı bölümünü bitirdi. Aynı zamanda, D.T.C.F. Ümit Kara atölyesinde resim çalışmalarını sürdürdü. 1991 yılında Moskova Puşkin Enstitüsü’ne giderek Rusça öğrenimini tamamladı. 1997’de, Vakıfbank Feneryolu Galerisi’nde ilk kişisel resim sergisini açtı ve Ankara’da 3. Uluslararası Arts&Crafts fuarına katıldı. Moda Deniz Kulübü’ndeki karma sergilerde ve Barış Derneği’nin Dünya Barış Günü sebebiyle düzenlediği Barış Sergileri’nde yer aldı. Yaşasın dergisinde şiirleri yayımlandı. Hürriyet Gösteri dergisinin, ocak 2024 sayısında yayımlanan, 42 şairin oluşturduğu Binyıl Şiiri’nin bir parçası oldu. 2024 yılında ninnikâbusninni adlı ilk öykü kitabı çıktı. Kolektif kitaplar; Cunda Öyküleri, Olimpos Öyküleri ve 80’lerde Çocuk Olmak kitaplarında yer aldı. Gülsüz Sürgünler Şehri adında özel baskı bir şiir kitabı bulunuyor. Aynı Yaprakta Olmak adlı öykü kitabı 2024 kasım ayında yayımlandı. Çeşitli dergi ve internet sitelerinde yazmaya devam ediyor.

Adres: 2. Cadde 1/10 Kıvanç Apt. Bahçelievler – Ankara

Telefon: 0532 412 00 79 - 0312 215 78 65

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType