SanatLog yazılarına abone olunYazılar RSSSanatLogYorumlar RSS

“Kütüphane ve Yaşam” Konulu Fotoğraf Sergisi

Fotoğrafçı kütüphanecilerin gözünden kütüphanelerdeki gündelik yaşam detaylarının yansıtıldığı sergi, 27 Mart 2024 Salı akşamı Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle açıldı.

kutlama programı kapsamında organizasyonu ve Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nin ev sahipliği ile gerçekleştirilen sergide; İstanbul’daki çeşitli kütüphane ve bilgi merkezlerinde çalışan on fotoğrafçı kütüphanecinin kırk altı eseri yer alıyor.

Kütüphane ve bilgi merkezlerinde yaşanan kitap-kütüphane-kütüphaneci etkileşimleri, mekan-insan ilişkileri ve bilgiye yolculuğun izleri gibi ayrıntıların görülebileceği sergi, izleyicileri büyülü ve doğal bir yolculuğa çıkaracak. Sergide yer alan fotoğraflar, “kütüphaneler yaşamın içinde ve yaşama aittir” değerlendirmesine şahitlik edercesine bu anlayışın yansımalarını taşıyor.

Açılış kokteylinde sergi hakkında bilgi veren proje sorumlusu ve İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ümran Kandemir, düzenlenen bu sergi ile; “kütüphane ve çevresinde yaşanan ‘an’ların ve ‘anı’ların, görsel bir anlatım aracı olan fotoğraf sanatıyla topluma aktarılmasını amaçladıklarını” belirterek, “sergiye katılan kütüphaneciler, mesleki duyarlılıklarını sanatsal bir bakış ile buluşturup, “yaşayan bir mekan” olarak kütüphanelerdeki gündelik yaşamın detaylarını bizlere sundular” dedi.

Sergide eserleri yer alan fotoğrafçı kütüphanecilerin isimleri ise şöyle; Ayhan Bozkurt, Çiğdem Odabaşı, Deniz Han, Derya Soğuksu, Figen Aksu, Hüseyin Ekşi, İrfan Dağdelen, Mehmet İmer, Nail Bayraktar ve Semih İşevi.

, 27 Mart – 9 Nisan 2024 tarihleri arasında gezilebilir.

Sergi Adres: Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi Galerisi, Şahkulu Mahallesi Meşrutiyet Caddesi No:127 Şişhane/Beyoğlu Tel: 0212 244 30 06

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!