Modern Zamanlar: 26. Sayı

Modern Zamanlar, Sinematek’e Sahip Çıkıyor!

Önümüzdeki günlerde beşinci yılını geride bırakacak olan Modern Zamanlar Dergisi, son döneme damgasını vuran sinemasal gelişmeleri masaya yatırdığı 26. sayısıyla okuyucularını selamlıyor.

Dergi; sinema eserlerine yapılan devlet yardımının “aile filmlerine” verilmesi gerektiği önerisi ile başlayıp, sansürü de içine alan bir dizi tartışmanın gölgesinde, “SİNEMATEK”i dosya konusu olarak belirliyor.

Bu doğrultuda; Agâh Özgüç, Ahmet Soner, Atilla Dorsay, Aydın Sayman, Burçak Evren, Giovanni Scognamillo, Hakkı Başgüney, Mesut Kara, Rekin Teksoy, Sevin Okyay, Tunca Arslan, Uğur Vardan, Vecdi Sayar, Veysel Atayman ve Zahit Atam gibi isimlerin yer aldığı soruşturma, sinema tarihimizin bir dönemine damgasını vuran Türk Sinematek Derneği ve Yeni Sinema Dergisi’nin, kimi iddialara yansıdığı biçimde “sinemamıza bakışını” sorgulamayı hedefliyor.

26. sayıda yer alan diğer konu başlıkları:

Festivallerden,

Goya: Zamanın Tanığı,

Cannes’daki Ölümsüz Kadın: Marilyn,

Sinema Blogları Birliği’nin (SİBB) Kuruluş Öyküsü,

Ekrem Bora’ya Veda,

Nâzım Hikmet ve Sinema,

Zeki Demirkubuz Sineması’nı Okumak,

Animasyon’un Gelişimine Dair,

Gündemdeki Yazar: John Fowles,

Klasik Amerikan Edebiyatı’nda Dedektiflik Öyküleri.

şeklinde sıralanabilir.

Sinema yazınımızın usta kalemlerinden Burak Göral (“Dolu Hayat”), Fatih Danacı (“Öteki Korkular”) ve Barış Saydam’ın da (Sinefil’in DVD Rehberi”) katkıda bulunduğu ve her sayıda olduğu gibi Ege Görgün yönetiminde hazırlanan TERS NİNJA ilavesine yer veren Modern Zamanlar, Tuncer Çetinkaya’nın editörlüğünde yayına hazırlanıyor. Derginin yazar kadrosunda; Mustafa Sözen, Suna Elgün, Nuray Yazıcıoğlu, Zehra Yiğit, Sadık Yemni, Murat Ocakcan, Tuğba Keleş gibi isimler bulunuyor.

www.modernzamanlar.com

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!