Yılmaz Erdoğan, Behçet Necatigil’i Canlandıracak

yeni filmi “Kelebeğin Rüyası”nda ’i canlandıracak. Kadroda Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Belçim Bilgin de var…

Sanatçı Yılmaz Erdoğan, ‘Kelebeğin Rüyası’ isimli yeni filminin kadrosunun aşağı yukarı belirlendiğini söyledi.

Filmin bazı bölümlerinin çekileceği Zonguldak’a gelen Erdoğan, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bazı basın yayın organlarında çekeceği filmin adının ”Şairler” veya ”Mükellefiyet Zamanında Aşk” olacağının yazıldığını dile getiren Erdoğan, ancak filminin adının ”Kelebeğin Rüyası” olduğunu söyledi.

Filmde, Zonguldak’ta yaşamış yazarlar Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatının anlatılacağını belirten Yılmaz, ”Epey bir zamandır üzerinde çalıştığım bir proje. Onun için de belediye başkanı Akdemir’e durumu anlattım. Kendisi de filmde oynamak istediğini söyledi. Bu film Zonguldak ve bizim için önemli bir projedir” dedi.

Çekilecek filmin bazı bölümlerinin maden ocağında geçtiğini belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

”Dün, 17 Mayıs 2024′da meydana gelen grizu patlamasında 30 madencinin yaşamını yitirdiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesse Müdürlüğüne ait maden ocağını gördük. Zonguldak’ı daha yakından ve anlamak açısından bizim için deneyim oldu. Her maden ocağına gittiğimde başka bir ülkeye, başka bir gezegene gelmiş oluyorum. Maden ocağına inmedim ama ineceğim. İstanbul’a gideceğim, bir daha ki gelişimde maden ocağına girerek o dünyayı gözlemleyeceğim. Maden ocağına geldiğimde en kötü şartlarda yaşayan bir insan bile haline şükrediyor, onu gördüm. Ben şu anda yerin üstündeyim onun için maden işçilerini anlamak kolay değil. Dolayısıyla her gelişimde maden şehitleri için dua ediyorum. İnsanlığın trajedisini onlar kendi bünyelerinde yaşıyorlar. Çekeceğimiz film de 1940′lı yıllarda geçiyor. Zonguldak da o dönemde Türkiye’yi sırtında taşımış bir şehirdir. Bu da nasıl taşıdığının bir hikayesidir.”

Bir gazetecinin ”Filmin kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ ve eşiniz Belçim Bilgin var? Diğer oyuncular kimler?” sorusu üzerine Erdoğan, ”Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçin Bilgin ve ben varım. Filmde aslında 3 şair var. Ben Behçet Necatigil’i oynayacağım. O dönemde Mehmet Çelikel Lisesinde, yazarlarımızın edebiyat öğretmeni olarak görev yapmış. Kadromuz aşağı yukarı belirlendi” diye konuştu.

Filmin çekimlerine Şubat ayı sonlarına doğru başlayacaklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

”Filmin İstanbul çekimleri var. Haziran ve Temmuz 2024′de burada çekimler yapacağız. Filmimiz bu yıl sonuna kadar bitecek. Film için dekor yapacağımız yerlere bakıyoruz. O dönemin iskelesini ve ana caddesini dekor olarak kullanacağız. Onun için mekan ve alan bakıyoruz. Benim için asıl önemli olan şey şiirin filmini yapmak. Burada bir kömür damarı var ama Zonguldak’ta aslında şiirin damarı da var. Rüştü Onur’un edebiyat dalı var. İki tane yoksul şairin hayatı beni her zaman cezbetti ve bu benim için bu proje önemli oldu. Şiir, aşk ve madenin karıştığı filmi yapmak beni heyecanlandırıyor.”

Yılmaz Erdoğan, Akdemir’i ziyaretinin ardından Kozlu beldesi yolu üzerinde bulunan eski çöp döküm alanında film platosu için incelemelerde bulundu.

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!