V Sanat Galerisi | SanatLog

Hazan Boran’ın “Gördüklerim Değil, Duyduklarım” Konseptli Resim Sergisi

29 Aralık 2010 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

’ın “GÖRDÜKLERİM DEĞİL, DUYGULARIM” konseptli resim sergisi Nişantaşı V Sanat’ta, 11 Ocak 2010 – 21 Ocak 2010 tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor…

1947 yılında İstanbul’da doğdu. Emekli oldukta sonra resim çalışmalarına Hasan Kavruk atölyesinde başladı. Daha sonra Acar Bozkurt ve Meryem Arıcan atölyelerine devam etti; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Sertifika programı içinde Devabil Kara atölyesinden sertifika aldı. Sanatçı halen resim çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir. 1994 yılından beri birçok karma sergiye katılmış ve 1996 yılından itibaren kişisel açmıştır.

’ın çalışmalarında biçim ve özün kurgulanması aşamasında görsel bilgi birikiminden, başka bir deyişle duyulara dayalı dışsal bilgi birikimlerinin içsel olarak işlenip imge, simge ve kendine özgü kavramlara estetik bir bakıştan söz edilebilir. Estetik algının ortaya çıkışında görsel bilgi birikimi, onun işlenerek yeniden biçimlenme veya soyutlanması; en önemlisi de iç etki ve dışa vurma söz konusudur. Sanatçının resimlerini basit ifadelerden ayıran fark plastik elemanların, renklerin, çizgilerin ve şekillerin dengeli bir biçimde bir araya gelmesi kısaca tanımlayabilir.

Sanatçı, resimlerini doku, form ve teknik özgürlük içinde daha önceden eskiz veya çizim yapmadan içinden geldiği gibi çalıştığını, çalışırken yeni fikirlerle ve duygularla devam ettiğini ifade ederek resimlerinin tamamiyle kendisinin ruh halini ve duygularını yansıttığını söyler. Anlık olan bu duygular resimlerinde form ve renk kombinasyonu oluşturur.

sanatlog.com

“13 Yıl, 20 Sanatçı, 1 Koleksiyon”

29 Ekim 2010 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, Heykel Sanatı, Resim, Sanat, Sergiler

Ankara’nın kültür ve sanat gündemini 13 yıldır hiç ara vermeden belirleyen ‘’Ankara Kültür ve Sanat Haritası’’ son dört yıldır da Türkiye’nin tek ulusal kent rehberi olan Kültür Sanat Haritası olarak okuyucuya ulaşıyor.

Birçok değerli sanatçının eserlerinin yer aldığı koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturan Kültür Sanat Haritası, birincisi Ankara’da gerçekleşen sergisinin ikinci durağını İstanbul olarak belirledi.

27 Ekim - 07 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek sergiye “” ev sahipliği yapacak. Kültür Sanat Haritası Koleksiyonu adı altında gerçekleşecek olan sergide, resim dünyasının önemli isimleri ile genç kuşak sanatçılarının eserleri izlenebilecek.

Tam anlamıyla bir koleksiyon niteliğini taşıyan sergide 20 sanatçının eserlerini yakından görme şansına sahip olacaksınız.

sanatlog.com

“Zamanın Aynası” Resim Sergisi

21 Eylül 2010 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

, 7 Ekim 2010 Perşembe günü  Güneş Özmen ‘’Zamanın Aynası’’ adlı resim sergisi için kapılarını açıyor…

“Zamanın aynası en çok ellerimizde, ne kadar soğuksa o kadar geç kalınmıştır.”

Çağımızda insanın doğaya verdiği büyük ve geri dönülmez zarara ayna tutan sanatçı, paleti ve fırçası ile ellerini sürekli sıcak tutmaya özen gösteriyor…

Doğayı zirvede gören ve doğrudan gözlemleyen Güneş Özmen; en büyük ilhamların ve yaratımların, “sonsuz bir kaynak” olarak algıladığı doğadan geldiğini düşünüyor. Doğanın, insan ile arasındaki çelişkisini; kimi zaman insanı acze düşüren, kimi zaman ise insanın doğaya hükmetme arzusundan kaynaklandığını, doğanın hemen tüm renklerini kullanmaya çalışarak vurguluyor…

5. kişisel sergisi ile sanatseverlerin karşısına çıkan Güneş Özmen, yumuşak dokunuşların fırtınalara dönüştüğü, olağanüstü olaylarla insanı şaşırtan, çaresiz bırakan doğanın gücünü, heybetini kutsuyor.

Uçsuz bucaksız renk yelpazesini ruhunda hissettiği doğa ile insanın bir an önce barışması gerektiğini belirten sanatçı; önem verdiği bu sergisini Şubat 2010’da dünyaya gelecek bebeğine ithaf ediyor.

Sanatçının “Zamanın Aynası” resim sergisi 23 Ekim’e kadar ’nde izlenebilir.

Açılış ve Kokteyl; 7 Ekim 2010, Perşembe

Kapanış; 23 Ekim 2010, Cumartesi

Saat: 18:00 – 21:00

V SANAT GALERİSİ - Büyük Çiftlik Sokak 16/A Nişantaşı – İstanbul / +90 212 231 58 80 - www.vsanat.com

sanatlog.com

İpek Mursaloğlu “Stress and City” Resim Sergisi

15 Eylül 2010 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

1 Yorum

, 27 Eylül 2010 Pazartesi günü  İpek Mursaloğlu “Stress and City” resim sergisi için kapılarını açıyor…

Modern çağ, şehirlerin birer devlete dönüştüğü çağdır. Şehirlerde yaşayan insanlar; her gün devinim, değişim ve yoğun bir koşuşturma kaosunu yaşıyorlar. Şehirler artık toplu yaşam yerleri olmaktan çıkmış, toplumsal çıkmazların oluşturduğu kısıtlanmış yaşam alanlarına dönüşmüşlerdir. İnsanların doğa ile ilişkisi gitgide kopmuş, çevresel koşulların öne çıktığı bir ortam halini almıştır. Düzensiz yapılaşma şehirlerin çehrelerini değiştirirken, insanın yaşam koşullarını değişime sokmuş, insanı içinden çıkılmaz streslere boğmuştur.

İpek Mursaloğlu, resimlerinde, stres içerisine düşmüş şehir insanının huzursuzluğuna karşı bir duruşu resmederek renklerin bütünselliği ile evrenin temsilcisi olduğuna inanır. Sanatçı, şehirleri karamsar yüzlerinden kurtarıp, renklere boğarak düşlerinin şehirlerini kurgular. Heykellerinde ise şehir hayatının insan üzerindeki değişimini anlatır.

Sanatçı “Stress and City” başlıklı resim sergisini V Sanat Galeri’sinde sanatseverlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyor. Sergi on gün boyunca V Sanat Galerisinde izlenebilir.

Açılış; 27 Eylül 2010, Pazartesi - Saat: 18:00 – 21:00

V SANAT - Büyük Çiftlik Sokak Engin Konak Apt. 16/A Nişantaşı – İstanbul - 0 212 231 58 80 - www.vsanat.com

sanatlog.com

‘’DNKİ’’ Resim Sergisi

4 Eylül 2010 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

, 15 eylül 2010 Çarşamba günü ‘’DNKİ’’ Resim Sergisi için kapılarını açıyor.

Barselona doğumlu sanatçının tamamını 2010 yılında gerçekleştirdiği, dekoratif yaklaşımlarla sembolleştirdiği çalışmalarının yer alacağı sergi 25 eylül 2010 tarihine kadar gezilebilecek.

Sanatçı, çalışmalarında dekoratif yaklaşımlarla sembolleştirdiği geko (bir kertenkele türü) ve yılan formlarını kullanıyor. Abartılı ayakları, kışkırtıcı renkleriyle soyut mekanda asılı duran gekolar, bazen tek bazen de takım halinde bulundukları yüzeyden çıkmak istercesine yol arayışlarını ve başkaldırılarını sürdürüyor.

Sanatçının resimlerinde dokuya dönüştürerek fona yaydığı “yazı” ise anlamlı metin olmaktan çok takipte zorlayan ve okunmaz kılan şaşırtmalar içeriyor. Fonun rengine zorlamadan eşlik sağlayan bu yaklaşım, resimlerine ayrıntı zenginliği ve farklılık katıyor.

Sanatçı, “DNKİ” başlıklı ilk kişisel sergisini V Sanat Galeri’sinde sanatseverlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyor. Sergi on gün boyunca V Sanat Galerisinde izlenebilir.

Açılış: 15 Eylül 2010, Çarşamba

Saat: 18:00 – 21:00

V SANAT

Büyük Çiftlik Sokak Engin Konak Apt. 16/A Nişantaşı – İstanbul - 0 212 231 58 80 - www.vsanat.com

sanatlog.com