“Kar Beyaz” Filminin Ekibinden Basın Açıklaması

ALTIN PORTAKAL’DA EN İYİ FİM MÜZİĞİ ÖDÜLÜNÜ KAZANAN MİRCAN KAYA VE “” FİLMİNİN YAPIMCI ŞİRKETİ AĞUSTOS FİLM’İN BASIN AÇIKLAMASIDIR…

47. Uluslararası Antalya ’nde, filminin müzikleri ile Ulusal Uzun Metraj En İyi Müzik dalında Altın Portakal kazanan Mircan Kaya, 18 Ekim 2024 Pazartesi günü Habertürk Gazetesi yazarlarından Murat Bardakçı’nın ‘Türk Sineması mı demiştiniz?’ başlıklı yazısında yer alan ancak gerçekle hiçbir alakası olmayan iddialarına maruz kalmıştır. Aynı gün Habertürk kanalında Akşam Raporu isimli programda Murat Bardakçı ile iddiaları öne süren müzisyen gerçeklerle ilgisi olmayan iddialarına hakaretamiz bir şekilde devam etmiştir. Konuyla ilgili olarak 47. Uluslararası Antalya ’nde yarışan filmlerden biri olan ’ın yapımcı firması ’i temsilen Nur Güneş, ’ın yönetmeni Selim Güneş ve ’ın müzik direktörü Mircan Kaya, 27 Ekim Çarşamba günü Hill Otel’de düzenledikleri basın toplantısıyla aşağıdaki basın açıklamasını yaptılar.

Basın toplantısında ve onu temsilen yapımcı Nur Güneş, Kar Beyaz’ın yönetmeni Selim Güneş ve Mircan Kaya’nın avukatı Kemal Aytaç da hazır bulundu. Açıklamanın ardından sorulara yanıt veren Kemal Aytaç, “Habertürk Gazetesi ve onu takiben Habertürk Televizyonu’nda ortaya atılan iddiaların mesnetsiz olduğu bugün görülmüştür. Bu iddiaların delilleri varsa bu ülkenin mahkemeleri açıktır. Söz konusu iddialarda bulunan ’ın ismi aslında katkısı oranında filmin jeneriğinde yer almıştır. Ancak Altın Portakal alınca bir sıkıntı hissetmiş ve bir bardak suda fırtına koparılmıştır. Bu arada Sayın Murat Bardakçı acaba filmi izledi mi? İzlediğini düşünmüyorum. Seyretmediği filmle ilgili beyanatta bulunması, ayrıca ‘belli bir ideolojik yere ait değilseniz ödül alamazsınız’ demesi sorumsuzluktu. Kendisi de böylece bir yere taraf olarak bu sözleri sarf ediyor. Sorumlu bir kültür insanının taraflarla görüşmeden böyle bir yazı kaleme almasını, bu tip sözler sarf etmesini doğru bulmuyoruz.” dedi. Selim Güneş de “Filmimizin müzik direktörü Mircan’dır. Projemizin en başından beri hep kendisiyle muhatap olduk. Gerek kaba kurgu ve gerekse ses tasarımı montajlarında birlikte çalıştık.” dedi. Mircan Kaya da “Biz ’ı her zaman onore ettik. Kendisi adının geçmediğini belirtiyor ancak, ismi jenerikte yer alıyor.” dedi.

“18.10.2010 tarihinde Habertürk gazetesinde yayımlanan ve Habertürk kanalında Akşam Raporu programında zikredilen sözler ve iddialar üzerine ve Mircan Kaya’nın basın açıklaması:

2008 yılında prodüksiyonuna başladığımız isimli filmin müzikleriyle ilgili olarak filmimizin yönetmeni olan fotoğraf çısı Sayın Selim Güneş’in tercihi üzerine şirketimiz Sayın Mircan Kaya ile anlaşmıştır. Filmin bütün müzik üretim koordinasyonu ve müziklerin filmle bütünleşmesi adına yaşanan sanatsal yolculuğu Sayın Mircan Kaya tarafından yürütülmüştür. Bu sürece katkı yapan tüm çıların isimleri ve yaptıkları katkılar filmin jeneriğinde ve afişlerinde zikredilmiştir. Dolayısıyla yukarıda belirtilen tarihlerde yapılan yayınların gerçekler ile hiçbir alakası yoktur. Şirketimiz söz konusu yayınlarda tarafımızı ve filmimizi töhmet altında bırakan ve karalamaya çalışan kişiler ve bu mesnetsiz suçlamalara imkan sağlayan yayıncı kuruluşlar hakkında her türlü hukuk yolunu kullanacaktır. Şirketimiz filmimizin müziklerinin yaratılmasını sağlayan Sayın Mircan Kaya’nın da haklarını sonuna kadar savunacaktır.

Ayrıca sözü geçen yayınlarda Murat Bardakçı’nın sarf ettiği “benim vergimle hiç kimsenin seyretmediği filmleri çevirdiğini iddia eden yönetmenin para kazanmaya hakkı yoktur”,”Film desteği, film yapıyorum bilmem ne, laf. Türkiye’de, özellikle film yarışmalarında, belli bir ideolojinin ve gruplardan birisi değilseniz ödül mödül alamazsınız, mesele budur” ve benzeri hakaretamiz sözlerini kınıyor ve yıllardır beklediği sıçramayı son dönemde yapan ve dünya çapında her geçen gün kendinden daha fazla söz ettiren Türk Sineması, büyük emekler ile Antalya Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Antalya , bu sene Sayın Kadir İnanır başkanlığında görev alan değerli Jüri Üyeleri, destekleri ile Türk Sineması’nın gelişimine katkıda bulunan Kültür Bakanlığı ve en önemlisi sinemaseverler hakkında bu ifadeleri kullanan kimselerin sanata olan saygısızlık seviyelerinin değerlendirilmesini kamuoyuna bırakıyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz…

adına Yapımcı Nur Güneş

Daha fazla bilgi için: Kültür Ajansı / Ayşe Dural 0532 566 71 24

logoKSA.jpg0216 449 65 94 / 0532 566 71 24 Kalamış Fener Caddesi, Yelken Sokak No: 1/1 Kadıköy / İstanbul <http://www.kultursanatajansi.com/>

sanatlog.com