André Maurois – İklimler | SanatLog

André Maurois – İklimler

17 Şubat 2024 Yazar: admin  
Kategori: Deneme, Edebiyat, Eleştiri, Kitabiyat, Kitaplar, Roman, Romanlar, Sanat

“Kadınların zekâsı, kendilerini seven erkeklerden kalma tortulardan oluşur. Erkeklerin zevklerinde de hayatlarından geçmiş kadınların izleri vardır. Bir kadının, biz erkeklere çektirdiği acılar, başka bir kadının bizi sevmesine ve mutsuz olmasına yol açar çoğu kez…” A.Maurois

Dilimize defalarca çevrilen İklimler (Climats) bu sefer karşımıza yepyeni bir yayın evinin baskıya giren ilk kitabı olarak çıkıyor. Helikopter Yayınları çok isabetli bir şekilde okuruna; 1967 yılında Varlık Yayınları’ndan Tahsin Yücel çevirisiyle yayınlanan baskının gözden geçirilmiş halini sunmayı tercih ediyor. İyi bir yazar olmanın edebi eser çevirmenliğine tesirinin etkileyiciliği düşününce, “İklimler” hem iyi bir yazar, hem gösterge bilimci, hem de çevirmen olan Tahsin Yücel’in çalışması sayesinde kaliteli bir çeviriyle okurla tekrar buluşmanın şansını da taşıyor. Yayınevinin başındaki Levent Yılmaz’ın özenli bir arka kapak yazısının eşlik ettiği kırmızı-beyaz renklerdeki şık baskı da oldukça dikkat çekiyor.

André Maurois’in en duyarlı eseri diye söylenegelen “İklimler” edebi bir anlatı olmasından önce aşk haleti üzerine güncelliğini kaybetmeyecek bir psikanaliz metni. Bir erkeği dinden objektif bir duyarlılıkla, psikolojik ve felsefik tespitleriyle 20. Yüzyılın başlarında geçen klasik bir aşk hikâyesinden çok farklı bir yerde durmakta.

İki ayrı bölüm halinde yazılan eserin birinci bölümü Phlippe ve Odile ilişkisine odaklanırken ikinci bölüm Phlippe’nin Odile’in karşıt karakterindeki Isabelle ile olan evliliğini anlatmaktadır.

Kahramanımız genç Philippe Marcenat kadınlara, sevilmeye ve ilgiye düşkün akıllı bir fabrikatördür. Kendisinden beklemediği şekilde bir tutkunun peşinden giderek uçarı ve güzel bir kız olan Odile ile evlenir. Odile ile evliliğinde gerçek mutluluğu yakaladığını düşünen Philippe birkaç ay sonra Odile’in tavırları yüzünden saplantılı bir aşka dönüşen tutkularını kontrol edemez hale gelir ve evliliği katlanılmaz bir hal alır.

Philippe ikinci evliliğini ise Odile’in tam tersi karakterde biri olan Isabelle ile yapar. Isabelle Philippe’in saplantılı hale getirdiği Odile aşkının bir benzerini Philippe’e beslemeye başlar ancak roller değişmiştir. Philippe Odile’in kendisine çektirdiği acıyı Isabelle’den esirgemeye yanaşmaz.

İlgiye ve sevilmeye bağımlı, umarsız, yalancı ve sevilen Odile, aşkı için kişiliğini kaybetmeye hazır, azimli ve seven Isabelle zıt karakterde iki kadındır. Philippe ise kadınlar yüzünden Alain Souchon’un meşhur şarkısında olduğu gibi “Aşılanıyor bizlere acı veren arzular…” hesaplaşmasında, tatminsiz ve mutsuz bir adama dönüşür. Aşığın acizliğini, yazgıyla isteklerin çatışmasını, insanın sahip olamadığı bir şekli arzulamasını ve arzulayan bakışın ıskalaması üstüne gelen mutsuzluğu, kısacası eserin isminde taşıdığı gibi insanın iklimden iklime geçişini hayran olunası bir incelikle dile getiren Maurois’nın eseri aşk haleti üstüne yazılmış en iyi eserlerden biri. Dolayısıyla mutlaka okunması gereken bir

İklimler’in 1962 yılında Fransız yönetmen Stellio Lorenzi’nin çektiği bir sinema filmi uyarlaması da mevcut. Başarılı aktör Michel Piccoli’nin “François Crozant” karakterini canlandırdığı film adından söz ettirmediyse de bir uyarlama olarak değerlendirilmesinde fayda var.

İrem Nas

iremnas@gmail.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Tek Yorum on "André Maurois – İklimler"

  1. demet taşocak on Sal, 22nd Şub 2024 11:59 am 

    maalesef kitapevlerine ulaşmamış.
    ulaşamadım henüz…

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType