Kadınlardan Kısa Filmler Dünya Kadınlar Günü’nde Cervantes Enstitüsü’nde

25 Şubat 2024 Yazar:  
Kategori: Sanat

İstanbul Cervantes Enstitüsü “”nü kadınların sinemanın farklı alanlarındaki çalışmalarını ön plana çıkarmayı hedefleyen Visualizame festivalinin ödüllü kısa filmlerinden bir seçki ile kutluyor. Altı kısa filmden oluşan ve “Beni Fark Et” adını taşıyan seçki 7 Mart 2024 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren Cervantes Enstitüsü’nde gösterilecek. Film gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Visualizame (Beni Fark Et) üretiminin bir aşamasında mutlaka kadınların yer aldığı filmleri içeren bir ulusal kısa film festivali. İlk defa geçen sene İspanya’da düzenlenen festivalkadınlar tarafından yönetilen veya kadınların rol aldığı ya da yapımcılığını kadınların yaptığı filmlerden oluşuyor. Festival kültür ve özellikle de her geçen gün kadınların katılımına daha açık hale gelen görsel işitsel yaratım alanında kadınların üstlendiği rolü arttırmayı ve bu üretimin manifestosunu oluşturmayı hedefliyor. Festival Inquietarte Vakfı tarafından düzenleniyor.

İstanbul Cervantes Enstitüsü’nde gösterilecek film seçkisi, ilk defa geçen sene düzenlenen festivalin özellikle kurgu ve animasyon alanında öne çıkan filmlerinden oluşuyor. Film gösterimleri Mapfre Sigorta ve Inquietarte Vakfı’nın desteği ile gerçekleştiriliyor

Program:7 Mart 2024, Çarşamba, 19.00

Karşılaşma 14 dk.

Yönetmen: Nayra ve JavierSanzFuentes

Her Hatırladığımda Unutuyorum 14 dk.

Yönetmen: Laura Gonzales

Ponent Caddesi İkizleri 13 dk. - Animasyon

Yönetmen: MarcRiba ve AnnaSolanas

Üniformalılar 18 dk.

Yönetmen: IreneZoeAlameda

Ámár8 dk. - Animasyon

Yönetmen: IsabelHerguera

Panchito 17 dk.

Yönetmen: Arantxa Echevarria

Karşılaşma

Orijinal Adı: Encounter

Yönetmen: Nayra y Javier Sanz Fuentes Yapım Yılı: 2024 Süre: 14 dk. Dili: İngilizce, İspanyolca altyazılı

Stephanie, her alanda mükemmelliğe ulaşmaya çalışan hırslı bir profesyoneldir. İş yerinde örnek çalışandır, fazla mesaiye kalır ve diğer iş arkadaşlarını korur. Evinde, ideal anneve eştir. Son zamanlarda ise aynı anda farklı yerlerde olmaya çalışınca, kişiliğinin sınırlarını keşfedecektir.

Her Hatırladığımda Unutuyorum

Orijinal Adı:: Cada vez que me acuerdo, me olvido Yönetmen: Laura González Yapım Yılı: 2024 Süre: 14 dk. Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı

Maria, Alzheimer hastası yaşlı bir İspanyol’dur ve mütemadiyen çocukluk yıllarında yaşanmış olan İspanyol İç Savaşı’ndan gelen ruhlar tarafından rahatsız edilmektedir. Rosa ise, kendi ülkesindeki savaşa tanıklık etmiş genç bir Kolombiyalı’dır. Rosa, Bayan Maria’ya bakmaya başladığında, aralarında çok özel bir ilişkinin de tohumları atılacaktır.

Ponent Caddesi İkizleri

Orijinal Adı: Les bessones del carrer de Ponent Yönetmen: Marc Riba / Anna Solanas Santacana Yapım Yılı: 2024 Süre:13 dk. Dili: Katalanca, İngilizce altyazılı

Merhemler, iksirler, yakılar. İkiz kız kardeşler Enriqueta ve Ramoneta, Calle Poniente, N 17, Barcelona adresinde tüm bunları büyük bir özen ve gizlilik içerisinde hazırlamaktadırlar. Onların hazırladıkları ne eczanelerde, ne de ilaç dükkanlarında bulunmayan şeylerdir.

Üniformalılar

Orijinal Adı: Uniformadas Yönetmen: Irene Zoe Alameda Yapım Yılı: 2024 Süre: 18 dk. Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı

Margaret yalnız fakat çevresine çok dikkat eden bir kızdır. Her gün, toplumda kendisine biçilmiş görevi yerine getirebilmesi için eğitim amacıyla kendisine verilmeye çalışılan onlarca mesajın etkisinde kalır. Odasına sığınan Margaret, üniformalıların klişeleri ve planlarını aşmaya çalışır.

Ámár

Orijinal Adı: Ámár Yönetmen: IsabelHerguera Yapım Yılı: 2024 Süre: 18 dk. Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı

Inés, akıl hastanesinde yatan arkadaşı Ámár’ı ziyaret edebilmek için Hindistan’a gitmektedir. Film, anıların ve zamanın geçişinin insanlar ve aralarındaki ilişkilerde meydana getirdiği bozulmaları anlatıyor.

Panchito

Orijinal Adı: Panchito Yönetmen: ArantxaEchevarría Yapım Yılı: 2024 Süre: 17 dk.

Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı

Kolombiyalı bir göçmen olan Manuel, riskli bir şekilde kuryelik yapmaktadır. Her sabah teslimat yapmak için bindiği motosikleti dördüncü kez bozulduğunda Manuel’in dramı da gözler önüne serilir. Despot ve sert olan İspanyol şefi ona son bir ültimatom verir: eğer bir gün daha işe gelmezse, kovulacaktır. Manuel, motosikleti olmadan çalışmanın bir yolunu bulmak zorunda kalacaktır.

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!