Can-ı Eda Tezhip Suluboya Karma Sergisi

25 Şubat 2024 Yazar:  

Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

1-8 MART 2024
BÜYÜK KULÜP SERGİ SALONU
CAN-I EDA TEZHİP SULUBOYA KARMASI ORTAK SERGİSİ
CAN ERSAL – EDA ŞAHAN

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Mimar Can Ersal’ın mimari alt yapıya dayanarak ürettiği suluboya eserler, Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatı Tezhip Bölümü’nden mezun Müzehhibe Eda Şahan’ın tezhipleriyle birleşti. Serginin ve tekniğinin adı olan “Can-ı Eda” bu ikilinin aynı eserde ortaklaşa gerçekleştirdikleri çalışmalarından doğdu.

Sanatçılar bu anlamda ilk defa yapılan bir türe imza atmaktadır. Klasik sanatlarımızdan olan tezhip arada suluboyanın içine dahil olmakta, bazen kenarını süslemektedir.

Bu ekip çalışması batı sanatının içinden gelen ve konusu itibariyle çiçek, bitki, peysaj, mimari öğelerin kullanıldığı suluboyalarla, yine bitkisel ve hayvansal motiflerin stilize edilmesinden ortaya çıkan tezhibin ortak kesişme alanlarında buluşmasından ortaya çıkmıştır. 

Suluboya ve tezhibin birarada kullanılmasıyla teknik itibariyle oldukça zengin bir altyapı doğmuştur. Suluboyaya eşlik eden füzen, kurşun kalem, yeryer yağlı pastel ve taş boyanın tezhibin ana malzemesi olan 24 ayar altın, elyapımı kağıtlar ve doğal boyalarla biraraya gelince ayrı bir renklilik oluşturmuştur. Kullanılan bu farklı teknik “Karma” diye adlandırılmıştır.

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!