Serhat Koçak’tan “Ruh Halleri” Resim Sergisi | SanatLog

Serhat Koçak’tan “Ruh Halleri” Resim Sergisi

23 Mart 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

Ocak 2024 de kurulan   bağımsız ve çağdaş bir sanat alanıdır. Amacı güncel sanat potansiyeline mekan yaratmak, genç sanatçıları desteklemek, sanatı daha geniş kitlelere ulaştırmak olan 311 artworks bu kez kapılarını Serhat Koçak’ın “Ruh Halleri” isimli kişisel sergisi ile 07 Nisan 2024 tarihinde açıyor.

16 Mart 1983’te İstanbul’da doğan Serhat Koçak liseye devam ederken dersleri aldı. Lise sonrası Avustralya’da üniversitede IT, Multimedya bölümünü okudu. Avustralya’daki yaşamı onun hayattaki hedeflerine ulaşmasına yardımcı oldu.

Bir şeyler yaratarak kendini ifade etme tutkusu onu tual üzerinde çalışmaya yönlendirdi.

Serhat, soyut ekspresyonist çalışmalar yapan bir sanatçı. Eserlerinde duygularını ifade ederken gözlemleyenlerin maddeyi unutup, içsel benliklerini fark etmelerini istemektedir.

“Eserlerim benim köprülerim, renkler mutluluğum, kederim ve dünyayı nasıl gördüğümdür. Düşüncelerimiz olmadan bir hiçiz ve bu dünyaya uyumumuzu ve bunun bir sanatçı olarak beni nasıl etkilediğini bilmem gerek.” demektedir.

Sanatçı neden başka bir alanda eğitim almışken yapmayı seçtiniz diye sorusuna:

beni seçti, bence bu seçilebilecek bir şey değil, Hayat gibi…” diye cevap vermektedir…

Yapıtlarımdaki beni, hayatı anlamak için aslında içimize bakıp aslında hepimizin dıştaki kişiler olduğumuzu fark etmemiz için etkendir.

Hayatın yansımaları sadece figureleri, gözümüzün gördüğü objeleri boyamak, onlardan hikayeler anlatmaya çalışıp herkesin bir anlam vermesini umut etmek değildir. Yapıtlarımdaki beni, hayatı anlamak için aslında içimize bakıp aslında hepimizin dıştaki kişiler olduğumuzu fark etmemiz için etkendir. Hayat da duygulardan ibaret, yaşadığımız dünya, yalnızca aklımızın bize anlatmaya çalıştığı bir ortamdır. duygular güfte olmadan da gösterilebilinir. Benim hareketlerim, eserlerim gerçek beni oluşturur. Bu benim dünyam, beni benden daha iyi kimse anlayamayacağına göre; ben herkese kendimi eserlerimle ifade edip tanıtıyorum.”

“Yapıtlarım hayatımdaki gözlemlemiş olduğum ikilemleri anlatıyor. Söylemiş olduğum gibi hayat duygulardan ibaret ve de yaşanmışlıkların nasıl hissettirdiği. Bir olay veya durumla ilgili, Nasıl hem aşk ve de korku duygularını birbirinden farklı hissedip ama ikilemi arasında boğuşabiliyorsak ya da hem intikam hem de bağışlamak hislerini aynı anda hissedip hangisinin hangisi olduğunu anlayamıyorsak. Bir duygunun esiri olup diğerlerini fark edemiyorsak, duyguların bizdeki hükmü, arada kalmışlıklarımız ve sonuç gibi durumları üzerine. “

Serhat Koçak halen İstanbul’da çalışmalarını sürdürmektedir.

Serhat Koçak

Ruh Halleri

07 NİSAN 2024 – 30 NİSAN 2024

Pazar-Pazartesi hariç 10:00-18:00 arası açıktır.

Lüleci Hendek Caddesi No:31 Tophane/Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0 (212) 243 15 14

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Tek Yorum on "Serhat Koçak’tan “Ruh Halleri” Resim Sergisi"

  1. metin on Sal, 29th Mar 2024 12:33 pm 

    serhat, serginin duyurusunu gördüm, sevindim, resimleriniz evrensel, kutluyorum….. metin yaşartürk

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType