“Kütüphaneleri Keşfedin, Korsanı Yok Edin!”

24 Mart 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Sanat

İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor - “Kütüphaneleri Keşfedin, Korsanı Yok Edin!”

27 Mart 2024 Pazar günü saat 15.00 de, İstiklal Caddesi’nde tarafından “İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor” adlı etkinlik gerçekleştirilecek. Yürüyüşte, İstanbul’daki kütüphaneler ve okuma alışkanlığına dikkat çekilirken, korsan yayıncılığın önlenmesi de istenecek.

Bu yıl 28 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında, 47.’si i kutlanacak olan Kütüphane Haftası etkinlikleri, ‘İstiklal Caddesi Yürüyüşü’ ile başlıyor. Yürüyüş, 27 Mart 2024 Pazar günü saat 15.00’te İstanbul Büyükşehir Belediye Bandosu’nun eşliğinde Tünel Meydanı’ndan başlayacak. Yürüyüş sırasında, İstanbul’daki kütüphane isimlerinin ve çeşitli sloganların yer aldığı pankartlar taşınacak. Halka, İstanbul Kütüphaneleri ve korsan yayıncılığın önlenmesini isteyen broşürler dağıtarak, kitap ayraçları ve rozetler hediye edilecek. Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu, “İstiklal Marşı” ve “Kütüphaneciler Marşı”nın okunmasının ardından basın bildirisiyle yürüyüş son bulacak.

“İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor” adıyla gerçekleştirilecek yürüyüşle; İstanbul’da sayıları 300’ü aşan kütüphane ve bilgi merkezlerini görünür kılmak, kütüphanelere ve kütüphanecilik mesleğine yönelik toplumsal farkındalığın geliştirilmesine katkıda bulunmak ve ‘Kütüphane Haftası’ etkinliklerine dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Yayınevleri, yayıncılık sektörü örgütleri, edebiyatçılar, yazarlar ve yazar örgütlerinden temsilcilerin de katılacağı yürüyüşte ayrıca, yayıncılık sektörünün önemli sorunlarından biri olan “korsan yayıncılığa” da dikkat çekilecek. Korsan yayıncılığı önlemede alternatif bir çözüm olarak “nitelikli kütüphanelerin yaygınlaştırılması”nı ve “kütüphane kullanma alışkanlığının geliştirilmesi”nin vurgulayacağı yürüyüşün sloganı da tüm bu yaklaşımı ifade ediyor: “Kütüphaneleri Keşfedin, Korsanı Yok Edin!” Yürüyüşe tüm İstanbul halkı davetli.

Kütüphaneciler geçen yılki Kütüphane Haftası’nda da da benzer bir yürüyüş gerçekleştirerek İstanbul halkını kütüphaneleri kullanmaya ve okumaya çağırmıştı. Yürüyüşle ilgili gelişmeler ve Kütüphane Haftası’ndaki diğer etkinlikler, İstanbul halkı ile kentteki kütüphane ve bilgi merkezleri arasında köprü olma işlevi üstlenen İstanbul Kütüphaneleri Portalı’ndan da takip edilebilir. ( )

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType