Ankara Antikacılık 15 Nisan 2024 İlkbahar Müzayedesi

31 Mart 2024 Yazar:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

2012 yılının ilk müzayedesi 15 Nisan Pazar günü saat 14 00’da Swissotel Ankara’da. Uzman kadromuz ve danışmanlarımızın müzayede için uygun gördüğü 289 eseri antika ve koleksiyon eşyalarının yer aldığı müzayede farklı dönem, tarz ve stilleri bir araya getiriyor. Böylelikle çok farklı istek ve zevk ve düşünceye hitap ediyor. Eserlerin hemen tamamı ilk kez gün yüzüne çıkıyor…

TÜRK RESİM SANATI TARİHİNİN MİHENK TAŞLARINDAN OLUŞAN BİR RESMİGEÇİT…

Türk Resim Sanatı tarihi içinde bir gezinti… Farklı dönemlere ait 151 parça seçme eser satışta yer alıyor.

Resim Sanatımızda başlangıç döneminin en önemli okullarından Mühendishane çıkışlı Asker Ressam BAHRİYELİ İSMAİL HAKKI BEY’in büyük boyutlu bir İstanbul çalışması müzayedenin sürprizlerinden…

NURİ İYEM’in 1968 yılına ait iki ayrı portre çalışması da sanatçının soyut anlatımdan figüre geçişinin ilk örneklerinden olmaları dolayısıyla öne çıkan eserlerden…

İHSAN CEMAL KARABURÇAK müzayedede yer alan ve ilk kez gün yüzüne çıkan ‘Cebeci’de Akşam’ konulu  eseri ile yine sanatseverleri ve otoriteleri şaşırtmaya devam ediyor… Türk sanat dünyasının dahi sanatçısı, farklı anlatım diliyle evrensel olmayı fazlasıyla hak ederken Türk Modern resminin büyük ustasına ait bu eserin satışı merakla bekleniyor.

Lirik soyut resmin Türk Resmi’ndeki en önemli temsilcisi ORHAN PEKER  büyük boyutlu ‘At Başı’ konulu çalışması ile müzayede yer alıyor.

TÜRK SERAMİK SANATININ DUAYENLERİNDEN SEÇMELER

ALEV EBUZZİYA, NASİP İYEM, HAMİYE ÇOLAKOĞLU, BERİL ANILANMERT, ATİLA GALATALI, SITKI OLÇAR imzalı seramik çalışmaları yer aldığı bir özel koleksiyon da bu müzayedede satışa sunulacak diğer eserlerden.

GELENEKSEL İLE ÇAĞDAŞIN UYUMLU KAYNAŞMASI: MİRAÇNAME SERİSİ

EROL AKYAVAŞ müzayedede MİRAÇNAME serisi ile yer alıyor. Yetiştiği toplumun kültürel mirası eserlerinin felsefi temelini oluştururken kullandığı sanat dili ile  uluslararası saygınlığa erişen sanatçının sekiz adet özgün baskıdan oluşan bu serisi satışta yer alan önemli eserler arasında.

BELGESEL NİTELİKTE BİR KOSTÜM ALBÜMÜ

Askeri başarılarının yanı sıra Osmanlı sanat tarihine ve müzeciliğe yaptığı katkılarla da tanınan Müşir Arif Paşa’nın (1807-1865), vefatından 2 yıl önce yayınlatmayı başardığı “Mecmua’i Tesavir-i Osmaniyye” adlı büyük albüm de müzayedenin sürpriz eserleri arasında yer alıyor. Başlık sayfasında Arif Paşa’nın portresi, diğer 16 renkli taş baskıda ise devlet katında önemli görevlerde bulunmuş kişilerin giysilerinin betimlendiği 80 adet figür yer aldığı bu eser, devlet görevlilerinin hangi mevkide bulunduklarını ve ne gibi giysiler giydiklerini göstermesi açısından önemli bir belge özelliği taşıyor.

SARAY İŞİ YILDIZ PORSELEN AYNA

Müzayedenin yıldızı… Yıldız Porselen yapımı ayna. Yıldız Porselenleri’nin günümüze ulaşabilmiş nadir bir örneği. Müzelik değerde bir eser olması itibariyle öne çıkıyor. 

PORSELENLERİ KRALİÇESİ HEREND PORSELENDEN MUHTEŞEM BİR YEMEK TAKIMI

Kraliyet ailelerinin gözde porseleni Herend imzalı muhteşem yemek takımı…

TİTANİC’İN GÜMÜŞÇÜSÜNDEN ÇİFT ŞAMPANYA KOVASI

İngiliz Kraliyet Yatının ve Titanic gemisinin gümüşlerini hazırlayan dünyaca ünlü  Elkington & Co firmasının tasarımı Çift şampanya kovası antika severlerin rüyalarını süsleyecek.

MÜZELİK ANTİKALAR – KOLEKSİYON OBJELERİ

Vakko firmasının ‘Çağdaş Türk Ressamları’ koleksiyonundan sınırlı üretim ipek eşarp koleksiyonuda satışta yer alacak ilginç objelerden.

Mavi Beyaz Uzakdoğu porselenleri, Bohemya kristallerinin nadir örnekleri, içki takımları, mineli eşyalar, sedef kakmalı Osmanlı bir beşik ve opalinler müzayedede yer alan diğer parçalar…

Limoges porselen, Henri D’Argeau. L & Fils yapımcı damgalı, ön ve arkasında François Ganeau (1912-1983) sanatçı imzalı, ‘Yüzyılın Kadınları’ (Les Femmes du Siecle) konulu 15 adet tabaktan oluşan koleksiyon da müzayedenin önemli parçaları arasında. Ön yüzünde 1865–1965 yılları arasındaki Fransız kadın modasını yansıtan figürlerin kullanıldığı tabaklar 1976 tarihli. Yapımcı firma tarafından hazırlanan sertifikalarıyla birlikte orijinal kutularında satışa sunulacak. 

Eserlerin yer aldığı müzayede kataloğu Nisan ayı başında yayımlanmış olacak. Müzayedede yer alan eserler

 2-15 Nisan tarihleri arasında galerimiz  I no’lu salonunda incelenebilecektir.

Ankara Antikacılık

Cinnah Caddesi No 66 Çankaya/ANKARA

Tel: 0312–4423891 pbx -  Faks: 0312–4423893

info@ankaraantikacilik.com

www.ankaraantikacilik.com

www.ankaramuzayede.com

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!